Materiał Partnera Jak położyć tapetę na ścianie?

Jak położyć tapetę na ścianie?

Tapeta może być wspaniałą ozdobą domu. Jeśli jest jednak położona niesymetrycznie lub nieprawidłowo pod względem technicznym, będzie raczej straszyć niż dekorować. Kładzenie tapet warto oddawać w ręce profesjonalistów, którzy każdego dnia mierzą się z tym zadaniem. Dobrze jest jednak dowiedzieć się, w jaki sposób wykonywać to zadanie poprawnie. Dzięki temu łatwiej będzie ocenić pracę ekipy wykończeniowej.

Czas na odświeżenie ścian

Jeśli na ścianie tapeta znajdowała się już wcześniej, to należy ją usunąć. W tym celu warto użyć specjalnej odklejarki parowej. Jeśli nie ma się pod ręką tego typu urządzenia, można wykorzystać specjalne preparaty do odklejania. Potem szpachelką równomiernie od góry do dołu należy zeskrobać starą tapetę. Oczywiście trzeba też odpowiednio przygotować ścianę. Położenie tapety na ścianie może się odbyć dopiero, gdy będzie ona wygładzona. Zaprawa przyda się do uzupełnienia ubytków. Ściany wcześniej malowane, zwłaszcza farbami olejnymi, powinny zostać odtłuszczone przy pomocy odpowiedniego preparatu. Dobrze byłoby przetrzeć je także przy pomocy papieru ściernego. Na koniec pozostaje zebranie kurzu, którego obecność na ścianach mogłaby osłabić działanie kleju.

Prawdziwe wyzwanie

Tapetę należy odpowiednio przyciąć, zostawiając odrobinę zapasu na wysokości, by mieć możliwość skorygowania ewentualnych błędów. Jeśli wzór jest prosty (np. są to pasy), można od razu przystąpić do dalszej pracy. Gdy wzór się zmienia, wszystkie kawałki muszą do siebie pasować. Najłatwiej zachować właściwy wzór, układając pasma jedno na drugim.

Duże znaczenie ma to, z jakiego materiału tapeta została wykonana. Wpływa to na rodzaj stosowanego kleju. Gdy zostanie on już dopasowany, można przejść do pokrywania nim kolejnych pasów tapety. Rozprowadzenie kleju rozpoczyna się od środka i kończy na brzegach tapety.

Efekt wart starań

Układanie pasów tapety należy rozpocząć od jednego brzegu ściany i kontynuować do następnego rogu. Jeśli na ścianie znajdują się okno lub drzwi, należy zacząć tapetować wokół nich. Specjaliści z firmy Pieterson Kompleksowe Wykończenia Wnętrz radzą: „by nie pojawiały się pęcherze, tapetę należy dociskać od środka do boków przy pomocy miękkiego narzędzia, np. szczotki”. Należy zwracać uwagę również na to, by odstępy między poszczególnymi pasami tapety nie były zbyt duże, ale jednocześnie by poszczególne części nie nachodziły na siebie. W razie wszelkich pomyłek nie trzeba się stresować – klej wiąże długo i błędy można łatwo naprawić. Po skończonej pracy powinno się wyczyścić jego nadmiar.

Opracowanie:

Pieterson Kompleksowe Wykończenia Wnętrz Piotr Zioło

Bielsko-Biała , Akademii Umiejętności 68 lok. 5

  • tel. 798 513 946

Podziel się