Materiał Partnera Jak oszczędzić przy budowie fundamentów?

Jak oszczędzić przy budowie fundamentów?

Fundament to najważniejsza część każdego obiektu budowlanego. Od jego solidności wykonania zależeć będzie wytrzymałość całej konstrukcji. Naturalną wydaje się rzecz, szukanie możliwości postawienia domu, siedziby firmy zarówno tanio, jak i dobrze. Wydawać by się mogło, że tanio nie znaczy dobrze, a dobrze na pewno nie znaczy tanio. Czy tak jest rzeczywiście? Jak można oszczędzić przy budowie nie tylko fundamentów, ale ogólnie przy budowie domu?

Jak wygląda przebieg budowy domu?

Budowa domu obejmuje szereg czynności, począwszy od wyboru, stworzenia nowego, bądź adaptacji istniejącego projektu budowlanego, uzyskania stosownych pozwoleń na budowę, po w końcu stawianie ścian, stolarki otworowej, dachu czy wykończenia wnętrz. Prac, jak można się domyślić, jest ogrom, podobnie, jak technik ich wykonania czy też materiałów budowlanych, które można zastosować do budowy domu. Najistotniejszą sprawą jest wybór odpowiednich ekip budowlanych, które wykonają wszelkie prace nie tylko zgodnie ze sztuką budowlaną, harmonogramem, ale również ekonomicznie, estetycznie i trwale. Najlepiej, żeby możliwie jak największa część prac została zlecona jednemu podmiotowi gospodarczemu, co pozwoli znacznie zaoszczędzić koszty robocizny. A co z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi? Optymalizacja kosztów budowy obiektów budowlanych polega na znalezieniu najtańszego dostawcy materiałów budowlanych i wykonawcy usług, który wszystkie prace wykona zgodnie z projektem i bez zbędnych strat materiału. Przykładem firmy, która nie tylko wykonuje szeroką gamę robót budowlanych, ale również oferuje hurtowe dostawy materiałów budowlanych i hydraulicznych, jest firma DOMBUD PSB w Lipsku.

O czym trzeba pamiętać podczas wznoszenia fundamentów?

Materiały używane do budowy fundamentów uzależnione są m.in. od przeznaczenia danego obiektu budowlanego oraz materiałów, z jakich postawiony ma być budynek. Wyróżnia się fundamenty pośrednie oraz bezpośrednie. Inny podział mówi, że wśród fundamentów wyróżnia się fundamenty monolityczne (w szalunkach lub bez nich) oraz fundamenty murowane.

Fundamenty murowane budowane są z gotowych bloczków o wysokiej wytrzymałości i mrozoodporności, a także niską nasiąkliwością. Użycie bloczków daje dobre parametry fundamentów, ale znacznie lepszy poziom izolacji uzyska się, wykorzystując do budowy fundamentów cegły z ceramiki lub silikatu. Co prawda wymaga to zastosowania dodatkowej pracy w postaci układania ścian fundamentowych, co nie do końca sprawdzi się w przypadku wąskich wykopów. W przypadku fundamentów monolitycznych ich zaletą jest możliwość wykonania fundamentu nie tylko wytrzymałego na ściskanie, ale również idealnie do zaprojektowanej szerokości, celem zminimalizowania zużycia ilości materiałów budowlanych. Istotą jednak wszelkich prac związanych z budową domu jest wykonanie odpowiedniego sposobu hydroizolacji profesjonalistom, która pozwoli uchronić budynek przed wilgocią.

Opracowanie:

Dombud Grupa PSB

Lipsko , Kilińskiego 37

Podziel się