Materiał Partnera Jak odpowiednio dobrać okna PCV?

Jak odpowiednio dobrać okna PCV?

Profile okienne wykonane z tworzywa PCV od kilkunastu lat są najczęściej wybieranymi w Polsce. Inwestorzy decydują się na nie, dzięki temu, że charakteryzują się termoizolacyjnością oraz ochroną przed hałasem. W przeciwieństwie do okien drewnianych nie wymagają częstych konserwacji, a dodatkowo są odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć oraz rozwój grzybów i łatwe do utrzymania w czystości.

Od czego zależy poziom termoizolacji

O wielu aspektach związanych z użytkowaniem okien decyduje materiał, z którego wykonany został profil. Powszechnie uznaje się, że najlepszą termoizolacyjnością charakteryzuje się drewno oraz tworzywa PCV. Podczas wyboru okien należy zwrócić uwagę na wartość współczynnika przenikania ciepła Uw. Pozwoli to ocenić ile energii uda się zaoszczędzić, dzięki montażowi danych profili okiennych. Warto, aby ten współczynnik był możliwie najniższy, a najlepiej, aby nie przekraczał 1,1 W/m2K. W budownictwie energooszczędnym jest on jeszcze bardziej wymagający, ponieważ nie może być wyższy niż 0,8 W/m2K, podkreślają pracownicy firmy PHU Oskar.

Grubość profili okien

Stopień przepuszczalności przenikania ciepła jest determinowany m.in. grubością profilu. Najbardziej popularne są rozmiary o grubości 78 do 92 mm. Nie tylko wykazują one korzystne właściwości izolacyjne, ale pozwalają na montaż większego rozmiaru szyb, które decydują o ilości światła, które dociera do pomieszczenia i zostaje zamienione na odczuwalne ciepło. Wysoki współczynnik przepuszczalności promieni słonecznych g pozwala wyrównać straty ciepła, nawet przy wyższej wartości współczynnika Uw. Jego standardowa wartość utrzymuje się w okolicach 50%.

Korzyści z energooszczędnych okien PCV

Częstą praktyką jest montowanie okien PCV o potrójnych szybach, które zostają oddzielone od siebie przestrzenią wypełnioną gazem szlachetnym, np. argonem lub kryptonem. Jest to rozwiązanie typowe dla budownictwa pasywnego i pozwala na znacznie większy “odzysk” światła słonecznego i przetworzenie go na odczuwalne ciepło. Dzieje się to również dzięki temu, że idee związane z budownictwem energooszczędnym cieszą się dofinansowaniami oraz pożyczkami na korzystnych warunkach. Dzięki temu koszt jednorazowej inwestycji jest mniej dotkliwy i zwraca się po krótkim czasie eksploatacji.

Opracowanie:

PHU Oskar Adam Nalejski

Żyrardów , Kościuszki 27 lok. 1

Podziel się