Artykuł sponsorowany Jak ocieplać dachy skośne w układzie podkrokwiowym?

Jak ocieplać dachy skośne w układzie podkrokwiowym?

Ocieplanie dachów w systemie podkrokwiowym polega na montażu materiału izolacyjnego od strony poddasza. Takie rozwiązanie pozwala na założenie dodatkowej warstwy docieplenia bez ingerencję w konstrukcję dachu. Do tego celu często wykorzystuje się płyty z różnych materiałów, np. pianki PIR. Zaletą stosowania tej metody jest to, że prace montażowe można przeprowadzać także jesienią i zimą.

Na czym polega ocieplanie w układzie podkrokwiowym?

Ocieplanie dachu metoda podkrokwiową przewiduje montaż materiałów izolacyjnych pod krokwiami, czyli od wewnętrznej strony dachu. Jest to alternatywa dla popularnie stosowanego ocieplania międzykrokwiowego. Fachowcy wskazują na liczne zalety izolowania pokrycia dachowego od strony poddasza. 

Przede wszystkim sposób ten pozwala ograniczyć powstawanie mostków cieplnych, czyli obszarów, przez które ciepło ucieka z budynku – wyjaśnia ekspert z firmy TermPIR.

Dzięki zastosowaniu materiału izolacyjnego od wewnętrznej strony dachu, można w skuteczny sposób docieplić całą jego powierzchnię. Izolacja obejmuje także krokwie, które mogą stanowić miejsce powstawania wspomnianych mostków termicznych.

Kolejną zaletą tej metody jest także to, że można stosować ją podczas modernizacji budynków bez konieczności ingerowania w konstrukcję dachu. Sprawdzi się szczególnie tam, gdzie prace montażowe między krokwiami są niemożliwe, na przykład w obiektach zabytkowych. Ułożenie materiału ociepleniowego sposobem podkrokwiowym pozwala również uzyskać estetyczne wykończenie poddasza – drewniana konstrukcja dachu zostaje ukryta za płytami termoizolacyjnymi.

Jakie materiały izolacyjne do ocieplania dachu?

Jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do docieplania poddaszy jest wełna mineralna. Jest stosowana już od wielu lat, ponieważ wykazuje bardzo dobre właściwości izolacyjne. Używanie wełny mineralnej ma jednak pewne wady.

Materiał z upływem czasu może wiotczeć, przez co pożądane właściwości ulegają ograniczeniu. Ponadto, jej aplikacja bywa problematyczna i wymaga długiego i bardzo dokładnego sprzątania, by pozbyć się charakterystycznych kłujących drobinek.

Aby uniknąć tych wad, do tworzenia podkrokwiowego ocieplania dachów zaczęto używać alternatywnych materiałów. Należą do nich płyty z pianki PIR, które wykazują bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Ich montaż nie jest trudny, przy tym całkowicie eliminuje problem występowania mostków termicznych. Płyty z pianki PIR są powszechnie wykorzystywane do izolowania dachów, jednak szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku ocieplania metodą podkrokwiową.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas