Artykuł sponsorowany Jak należy montować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

Jak należy montować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

Najprostsze systemy klimatyzacyjne typu split składają się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Montaż tej drugiej może rodzić najwięcej dylematów, zarówno pod kątem technicznym, jak i jej umiejscowienia. Wiele zależy bowiem od konstrukcji budynku, ale również umiejscowienia urządzeń, znajdujących się w budynku. Z pewnością należy takie zadanie powierzyć fachowcom, aby cała instalacja działała efektywnie i bez zakłóceń.

Miejsce na agregat zewnętrzny klimatyzacji

Nie da się ukryć, że jego odpowiednia lokalizacja ma wpływ na właściwą pracę całego systemu. Najczęściej montuje się go na ścianach, choć takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe – na przykład w przypadku bloków mieszkalnych. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z klimatyzacji, ponieważ jednostka zewnętrzna daje duże pole manewru, jeśli chodzi o jej umiejscowienie. Jedna z opcji to dach – nie ma tu znaczenia jego konstrukcja lub rodzaj poszycia. Należy jednak pamiętać, aby jednostka nie utrudniała w przyszłości przeprowadzania ewentualnych prac remontowych czy też odśnieżania. Konieczna może okazać się także instalacja pompki skroplin. Pod uwagę można wziąć także poddasze nieużytkowe lub garaż. W tym przypadku ważną rolę odgrywa właściwa wentylacja tych pomieszczeń, aby urządzenie działało efektywnie.

Jednostka zewnętrzna urządzeń klimatyzacyjnych może znaleźć się także na parapecie lub balkonie. Pierwsze z wymienionych rozwiązań okazuje się korzystne dla właścicieli mieszkań w blokach, ponieważ montaż w tym miejscu nie wymaga uzyskania pozwolenia administratora budynku. Pewny problem stanowi z kolei głośność pracy agregatu, która może stać się uciążliwa w dłuższej perspektywie czasu. Stąd też podczas wyboru komponentów, warto kierować się poziomem emitowanego hałasu. W domach jednorodzinnych popularne jest także umieszczanie centrali klimatyzacyjnej na ziemi, a właściwie na podwyższeniu, które wykonuje się najczęściej z bloczków betonowych. Urządzenie musi mieć bowiem możliwość odprowadzania skroplin i być chronione przed zanieczyszczeniami.

Ogólne zasady montażu jednostki zewnętrznej

Niezależnie od wybranego miejsca, które najlepiej skonsultować z fachowcem – na przykład z firmy Chłód-Klim z Legionowa – trzeba kierować się zaleceniami producenta, jakie zostały określone w instrukcji. Tam znajdują się wytyczne dotyczące między innymi długości rurek, którymi płynie czynnik chłodniczy, jak i dopuszczalnej różnicy wysokości pomiędzy komponentami wewnętrznymi a agregatem. Ważną rolę odgrywa również zapewnienie swobodnego przepływu powietrza w celu efektywnego oddawania ciepła pobranego z pomieszczeń na zewnątrz. Ponadto urządzenie nie może być narażone na silne promieniowanie słoneczne, aby uniknąć jego nagrzewania, co może obniżyć skuteczność działania instalacji. W przypadku montażu na ścianie najlepszym wyborem będzie zatem fasada od strony północnej. Zawsze trzeba pamiętać także o zastosowaniu podkładek antywibracyjnych oraz poprawnym wypoziomowaniu jednostki, zwłaszcza jeśli zostanie ona umiejscowiona na dachu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas