Artykuł sponsorowany Jak działają wkłady powietrzne do kominków?

Jak działają wkłady powietrzne do kominków?

Zakup kominka oznacza między innymi podjęcie decyzji odnośnie sposobu, w jaki ciepło rozprowadzane będzie po domu. Wyróżniamy dwa najpopularniejsze typy: kominki z płaszczem wodnym oraz wkłady powietrzne do kominków. W tym artykule skupimy się na powietrznych wkładach kominkowych. Na jakiej zasadzie działają? Jakie rodzaje wkładów powietrznych do kominków wyróżniamy? Co wyróżnia nowoczesne wkłady powietrzne?

Wkłady powietrzne do kominków – zasada działania

W przypadku wkładu powietrznego do kominka, otaczające oraz przepływające przez niego, chłodne powietrze pobierane jest przez otwór pod obudową kanału, przy gorącym korpusie zostaje natomiast ogrzane. Ciepłe powietrze dystrybuowane jest następnie do pomieszczeń za pomocą systemu DGP (dystrybucja gorącego powietrza). W systemie tym wyróżniamy dwie drogi obiegu powietrza: grawitacyjny (kominowy) i wymuszony (nadmuchowy). Zarówno grawitacyjny, jak i wymuszony typ instalacji zbudowany jest z rur lub kanałów, które zakończone są wylotami ciepłego powietrza (kratki) lub anemostatami. System wymuszony (nadmuchowy) wyposażony jest dodatkowo w specjalny aparat nawiewny w postaci turbiny elektrycznej.

Wybór konkretnego systemu rozprowadzania ciepła, zależeć będzie od tego, czy zamierzamy ogrzać tylko salon i ewentualnie pomieszczenia ściśle z nim sąsiadujące, czy również pokoje znajdujące się na pozostałych kondygnacjach. Szeroki wybór zarówno kominków z płaszczem wodnym, kominków elektrycznych, jak i wkładów powietrznych do kominków znajdziesz w Airhot.

Jakie wkłady powietrzne do kominków wyróżniamy?

Zależnie od materiału, z którego został wykonany dany powietrzny wkład kominkowy, wyróżniamy:

  • wkłady powietrzne żeliwne,

  • wkłady powietrzne stalowe,

  • wkłady powietrzne żeliwno-stalowe.

Każdy z powyższych wkładów charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością, trwałością oraz doskonałymi parametrami grzewczymi – przede wszystkim długim czasem oddawania ciepła nawet po wygaszeniu kominka. Producenci kominków oferują zarówno wkłady o klasycznym, jak i nowoczesnym designie, dzięki czemu bez przeszkód można dopasować wygląd wkładu do swoich preferencji oraz upodobań.

Wkłady powietrzne – dodatkowe funkcje

Nowoczesne powietrzne wkłady kominkowe wyposażone są w rozmaite dodatkowe funkcje, mające znaczny wpływ zarówno na komfort, jak i na bezpieczeństwo ich użytkowania. Wśród najważniejszych dodatkowych funkcji warto wymienić system czystej szyby, zmniejszający ilość zanieczyszczeń, osiadających na froncie kominka. Inną ważną funkcją jest praca w oparciu o technologię zero CO, która bazuje na katalizatorze metalu, utleniającym zanieczyszczenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas