Artykuł sponsorowany Jak działają systemy pomiarowe zużycia energii cieplnej w budynkach wielolokalowych?

Jak działają systemy pomiarowe zużycia energii cieplnej w budynkach wielolokalowych?

Większość elektrociepłowni w kraju wytwarza energię z surowców kopalnych. Produkty uboczne jakie powstają przy produkcji energii cieplnej są nie bez znaczenia dla zmian klimatycznych. Dlatego jej oszczędzanie jest priorytetem dla ochrony środowiska. Mniejsze zużycie przekłada się na zmniejszenie zanieczyszczeń i w konsekwencji na ograniczenie śladu węglowego. Nowoczesne systemy pomiarowe pomagają w kontroli zużycia a co za tym idzie oszczędzaniu ciepła.

Systemy pomiarowe zużycia energii cieplnej

W dobie ekologii coraz większa uwaga przykładana jest do oszczędności energii cieplnej. Sposobem na zatrzymanie ciepła w budynkach są energooszczędne okna, izolowane cieplnie mury, a przede wszystkim nowoczesne systemy kontroli zużycia energii cieplnej. W budynkach wielolokalowych, takich jak apartamentowce, bloki, czy kamienice, montowane są liczniki oraz specjalne podzielniki pozwalające na ustalenie ciepła zużywanego w danym mieszkaniu. Jeżeli instalacja centralnego ogrzewania ma rozgałęzienie na wejściu do lokalu wtedy możliwe jest założenie zegarowych liczników ciepła. Natomiast w przypadku gdy instalacja biegnie pionowo przez wszystkie piętra i lokale w budynku, ustalenie indywidualnego zużycia ciepła musi się odbywać innym sposobem. Z pomocą przychodzą wtedy podzielniki kosztów ogrzewania. Są to niewielkie urządzenia montowane na każdym kaloryferze w mieszkaniu. Odczyt zużytej energii odbywa się radiowo lub w przypadku czujników starszego typu ręcznie. Po zakończeniu każdego sezonu grzewczego wskazania liczników przekazywane są do specjalnych systemów rozliczeniowych wspomaganych przez innowacyjne programy komputerowe, które na podstawie ilości zużytego ciepła w konkretnym lokalu i całym budynku ustalają opłatę za ogrzewanie danego mieszkania. W przypadku pomieszczeń szczytowych, bądź znajdujących się na najniższej lub najwyższej kondygnacji stosowane są odpowiednie współczynniki korekcyjne obniżające koszt ciepła w tych lokalach.

Podzielniki kosztów ogrzewania

Budowa systemu kontroli zużycia energii cieplnej poprzez system opomiarowania w budynku jest bardzo prosta do wykonania. Profesjonalne firmy takie jak Energosystem pomogą w wyborze odpowiedniego urządzenia pomiarowego, jego właściwym montażu, a następnie na kontroli pracy, odczytach wskazań i w konsekwencji na rozliczeniu zużytej energii cieplnej. Najczęściej do pomiaru zużytego ciepła wykorzystywane są podzielniki elektroniczne i podzielniki wyparkowe. Zasada działania podzielników wyparkowych opiera się na odparowywaniu cieczy pod wpływem ciepła. W podzielniku zamontowane są dwie rurki wypełnione nieszkodliwą substancją chemiczną, która pod wpływem ciepła emitowanego przez grzejnik z biegiem czasu odparowuje. Jedna z rurek wskazuje zużycie energii cieplnej z poprzedniego, a druga z obecnego sezonu grzewczego. Obok rurek umieszczona jest podziałka pozwalająca na odczyt ilości cieczy która wyparowała. Urządzenia te są tanie, ale coraz rzadziej stosowane. Zastępują je bardziej dokładne podzielniki elektroniczne. W tego typu urządzeniach wbudowany jest dokładny czujnik, który mierzy aktualną temperaturę grzejnika. Zainstalowany jest też elektroniczny zegar sprawdzający jak długo dana temperatura się utrzymuje. Możliwe jest też wbudowanie w urządzenie drugiego czujnika mierzącego temperaturę w pomieszczeniu, oraz modułu radiowego dzięki któremu odczyty wskazań mogą się odbywać automatycznie bez konieczności wizyty w danym lokalu.

Opracowanie:

Energosystem sp. z o.o.

Poznań , Nieszawska 10

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas