Materiał Partnera Jak działają przydomowe oczyszczalnie biologiczne?

Jak działają przydomowe oczyszczalnie biologiczne?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to oszczędność pieniędzy związanych z jej eksploatacją oraz duże wsparcie dla ochrony środowiska naturalnego. Jest to funkcjonalne i proste w eksploatacji rozwiązanie, które ma wiele zalet. Jak działają oczyszczalnie biologiczne i w jaki sposób oddzielają nieczystości od wody? Kto może postawić przy domu taką oczyszczalnię ścieków?

Zalety przydomowej oczyszczalni biologicznej

Koszt wybudowania przydomowej oczyszczalni biologicznej jest wyższy, niż szamba. Na tym kończą się jej wady. Eksploatacja bowiem jest tańsza o nawet 10%, a więc już po kilku latach „odzyskujemy” zainwestowane pieniądze.

Jeśli dom znajduje się na terenie bez obowiązkowego przyłączenia się do sieci wodno-kanalizacyjnej, w zasadzie nie ma przeszkód, aby wybudować oczyszczalnię biologiczną. Do 7,5 m3/dobę wydajności niepotrzebne jest pozwolenie na budowie (wystarczy zgłoszenie), a pozwolenie wodnoprawne  nie jest wymagane przy oczyszczalniach wprowadzających oczyszczone ścieki do wód lub ziemi do 5 m3/dobę.

Użytkowanie przydomowej oczyszczalni biologicznej jest bardzo proste – wymaga jedynie regularnego, lecz rzadkiego wywożenia osadu i uzupełniania bakterii lub pierwotniaków, które w tym urządzeniu „pracują”.

Zbiorniki są niezwykle szczelne. Nie ma obaw, że będzie wydobywał się z nich odór lub dojdzie do skażenia gruntu. Ścieki nie przedostają się do gleby, a oczyszczona woda może być wykorzystywana do podlewania ogrodu.

Do zbudowania przydomowej oczyszczalni biologicznej warto wynająć firmę „Nasz Dom” Piotra Pacho z Okołowic. Mamy wtedy pewność, ze otrzymamy urządzenie o najwyższych parametrach ekologicznych i bezpieczeństwa.

„Pracownicy” oczyszczalni biologicznej

Aby przydomowa oczyszczalnia biologiczna działała bez zarzutu, musi być uzupełniana o mikroorganizmy, które będą rozkładały nieczystości. Do wyboru mamy oczyszczalnie biologiczne z osadem czynnym, czyli pierwotniakami, larwami owadów, nicieniami czy szczepami bakterii zawieszonym w toni. Innym typem są oczyszczalnie ze złożem biologicznym, czyli mikroorganizmami, które pływają w niej swobodnie, tworząc błony. Istnieją też hybrydy obu metod.

Działanie oczyszczalni biologicznej

Oczyszczalnia biologiczna składa się w wielu komór. W uproszczeniu działają one w taki sposób, że w jednej z pierwszych znajdują się mikroorganizmy, które rozkładają zanieczyszczenia, żywiąc się nimi. Następnie zbierają się one w tzw. „kłaczki osadu czynnego”. Wstępnie oczyszczona ciecz przechodzi do następnego zbiornika, w którym jest mieszana i napowietrzana, aby oddzielić „kłaczki” od reszty. W jednej komorze znajduje się oczyszczona woda, a ta, w której wciąż znajdują się zanieczyszczenia, wraca do pierwszej komory.

Ścieki mogą być przenoszone do oczyszczenia po przepełnieniu (w modelach przepływowych) albo dozowane (w oczyszczalniach SBR). Są to procesy automatyczne. Możliwe jest też ustawienie różnych trybów – oczyszczalnię można zaprogramować

Opracowanie:

Nasz Dom Piotr Pacho

Okołowice 10 lok. 93

Podziel się