Artykuł sponsorowany Jak działają przydomowe oczyszczalnie biologiczne?

Jak działają przydomowe oczyszczalnie biologiczne?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to oszczędność pieniędzy związanych z jej eksploatacją oraz duże wsparcie dla ochrony środowiska naturalnego. Jest to funkcjonalne i proste w eksploatacji rozwiązanie, które ma wiele zalet. Jak działają oczyszczalnie biologiczne i w jaki sposób oddzielają nieczystości od wody? Kto może postawić przy domu taką oczyszczalnię ścieków?

Zalety przydomowej oczyszczalni biologicznej

Koszt wybudowania przydomowej oczyszczalni biologicznej jest wyższy, niż szamba. Na tym kończą się jej wady. Eksploatacja bowiem jest tańsza wielokrotnie, a więc już po kilku latach „odzyskujemy” zainwestowane pieniądze.

Jeśli dom znajduje się na terenie bez obowiązkowego przyłączenia się do sieci wodno-kanalizacyjnej, można poważnie rozważyć budowę oczyszczalni biologicznej. Do 7,5 m3/dobę wydajności niepotrzebne jest pozwolenie na budowie (wystarczy zgłoszenie), a pozwolenie wodnoprawne  nie jest wymagane przy oczyszczalniach wprowadzających oczyszczone ścieki do ziemi w formie drenażu do 5 m3/dobę.

Użytkowanie przydomowej oczyszczalni biologicznej jest bardzo proste – wymaga jedynie regularnego, lecz rzadkiego wywożenia osadu i uzupełniania bakterii lub pierwotniaków, które w tym urządzeniu „pracują”. Są również oczyszczalnie biologiczne które same wytwarzają błonę biologiczną – ale o tym napiszę innym razem.

Zbiorniki są niezwykle szczelne. Nie ma obaw, że będzie wydobywał się z nich odór lub dojdzie do skażenia gruntu. Ścieki nie przedostają się do gleby, a oczyszczona woda może być wykorzystywana do podlewania ogrodu.

Do zbudowania przydomowej oczyszczalni biologicznej warto wynająć firmę „Nasz Dom” Piotra Pacho z Okołowic. Mamy wtedy pewność, ze otrzymamy urządzenie o najwyższych parametrach ekologicznych i bezpieczeństwa.

„Pracownicy” oczyszczalni biologicznej

Aby przydomowa oczyszczalnia biologiczna działała bez zarzutu, musi być uzupełniana o mikroorganizmy, które będą rozkładały nieczystości. Do wyboru mamy oczyszczalnie biologiczne z osadem czynnym, czyli pierwotniakami, nicieniami czy szczepami bakterii zawieszonym w toni. Innym typem są oczyszczalnie ze złożem biologicznym, czyli mikroorganizmami, które pływają w niej swobodnie, tworząc błony. Istnieją też hybrydy obu metod.

Działanie oczyszczalni biologicznej

Oczyszczalnia biologiczna składa się w wielu komór. W uproszczeniu działają one w taki sposób, że w jednej z pierwszych znajdują się mikroorganizmy beztlenowe, które rozkładają zanieczyszczenia, żywiąc się nimi. Następnie zbierają się one w tzw. „kłaczki osadu czynnego”. Wstępnie oczyszczona ciecz przechodzi do następnego zbiornika, w którym jest mieszana i napowietrzana, aby oddzielić „kłaczki” od reszty. W jednej komorze znajduje się oczyszczona woda, a ta, w której wciąż znajdują się zanieczyszczenia, wraca do pierwszej komory.

Ścieki mogą przepływać grawitacyjnie do oczyszczenia po przepełnieniu (w modelach przepływowych) albo dozowane (w oczyszczalniach SBR). Są to procesy automatyczne. Możliwe jest też ustawienie różnych trybów – oczyszczalnię można zaprogramować

Kolejne ważne dla Ciebie informacje znajdziesz w następnym artykule.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas