Artykuł sponsorowany Jak działają aktywne znaki drogowe?

Jak działają aktywne znaki drogowe?

Choć polskie drogi z roku na rok stają się coraz bezpieczniejsze dzięki prowadzonym remontom i modernizacjom, wciąż istnieją odcinki, gdzie często dochodzi do wypadków. Niestety nie zapobiegają temu nawet zaostrzenia kar dla kierowców, którzy świadomie popełniają wykroczenia drogowe, jadąc z większą niż dozwolona prędkością. Na poprawę bezpieczeństwa na drogach duży wpływ ma również odpowiednie oznakowanie. Jego szczególnym rodzajem są znaki aktywne. Jakie jest ich zadanie?

Aktywne znaki drogowe – charakterystyka

Oznakowanie drogowe ma za zadanie informować lub ostrzegać użytkownika drogi o potencjalnych problemach na trasie. Znaki pionowe porządkują również ruch drogowy, zakazując i nakazując wykonywanie pewnych czynności. Poruszanie się po drogach bez ich obecności byłoby chaotyczne i w wielu sytuacjach niebezpieczne. Choć każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wyglądają znaki ostrzegawcze czy z nazwami miejscowości, niewielu wie, czym są aktywne znaki drogowe. Otóż znakiem aktywnym może być tak naprawdę każdy znak, o ile posiada odpowiednie oświetlenie.

Produkty tego typu działają dzięki zamontowanym w nich żarówkom LED, które są tanie i nie zużywają wiele energii elektrycznej. Znaki aktywne mogą być też zasilane bateriami słonecznymi, wiatrakami lub przez prąd płynący bezpośrednio z instalacji elektrycznej. . Z racji tego, że znakom aktywnym towarzyszy sygnał świetlny, skupiają one na sobie większą uwagę użytkowników dróg. Najczęściej stosowanym znakiem aktywnym jest znak STOP i A-7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu). W ten sposób często oznakowane są także przejazdy kolejowe i przejścia dla pieszych.

Zalety znaków aktywnych

Jak informuje przedstawiciel z firmy Monter BRD, która specjalizuje się w produkcji oznakowania drogowego – największą zaletą znaków aktywnych jest to, że są doskonale widoczne o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od aktualnych warunków atmosferycznych. Dzięki oświetleniu, które zwykle ma charakter pulsacyjny, kierowca może dostrzec znak aktywny nawet w czasie gęstej mgły czy ulewnego deszczu. Wszystko to wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drogach, a także pozwala kierowcom uniknąć zaskoczenia obecnością danego oznakowania trasy. Obok znaku aktywnego nie można przejechać obojętnie.

Znaki aktywne montowane są zazwyczaj przy ruchliwych trasach, na niebezpiecznych odcinkach dróg, w centrach miast, w pobliżu szkół i w miejscach, gdzie prowadzone są roboty drogowe. Ich instalacja nie sprawia większych problemów, za to efekty ich działania są łatwe do zaobserwowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas