Materiał Partnera Jak działa instalacja odgromowa? - Usługi Elektroinstalacyjne

Jak działa instalacja odgromowa? - Usługi Elektroinstalacyjne

Wiele osób zastanawia się, czy montaż instalacji odgromowej to konieczność, skoro ryzyko trafienia pioruna jest tak niewielkie. Jednak czy aby na pewno? Silne wyładowania atmosferyczne stanowią zagrożenie nie tylko wówczas, gdy piorun trafi bezpośrednio w budynek. Jak działa taka instalacja? W jakich sytuacjach jest obowiązkowa? Komu warto zlecić jej montaż? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Miłej lektury!

Czym jest instalacja odgromowa?

Wyładowania elektryczne stanowią istotne zagrożenie dla ludzi i zwierząt, a także budynków oraz urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Kluczowe zadanie instalacji odgromowej polega na przejęciu na siebie energii wyładowania atmosferycznego i bezpiecznie odprowadzenie jak najkrótszą drogą do ziemi. Uderzenie pioruna w budynek bez instalacji odgromowej może mieć naprawdę poważne konsekwencje - pożar, pęknięcie ścian. Jest ona budowana po to, by stworzyć dla wyładowania atmosferycznego drogę przepływu o bardzo małym oporze.

W jakich sytuacjach instalacja odgromowa jest niezbędna?

Nie ma bezwzględnego obowiązku wykonania instalacji odgromowej na każdym budynku. Decyduje o tym bowiem specjalista, który dokonuje analizy ryzyka według odpowiedniej normy i zasad. Wpływają na to różne czynniki, tj. rodzaj konstrukcji i materiały, z których wykonany jest dach, wymiary przestrzenne budynku, lokalizacja obiektu w strefie klimatycznej, ukształtowanie terenu, sąsiedztwo budynku czy liczba osób, które jednocześnie przebywają na terenie domostwa. Niezwykle ważne są również warunki pogodowe panujące w danej strefie atmosferycznej (m.in. brany jest pod uwagę średni roczny czas burz).

Co więcej, wskaźnik zagrożenia piorunowego zależny jest także od typu budowli - inne zasady dotyczą domów mieszkalnych, a inne budynków biurowych bądź gospodarczych i inwentarskich.

Komu warto zlecić wykonanie instalacji odgromowej?

Tak jak każda instalacja, także instalacja odgromowa powinna być wykonana przez profesjonalną firmę, posiadającą odpowiednie uprawnienia, np. taką jak Usługi Elektroinstalacyjne Andrzej Baran z Czesławia. Prawidłowo zamontowany osprzęt odgromowy wykonany z elementów dobrej jakości sprawi, budynek zostanie skutecznie chroniony od niebezpiecznych wyładowań atmosferycznych. Należy również pamiętać, że taka instalacja powinna zabezpieczać nie tylko szczyt dachu, ale jego całą konstrukcję.

Opracowanie:

Usługi Elektroinstalacyjne Andrzej Baran

Czasław 74

  • tel. 532 362 654

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas