Materiał Partnera Jak dopasować kolor ścian do wnętrz?

Jak dopasować kolor ścian do wnętrz?

Remont i prace wykończeniowe nowego mieszkania przede wszystkim kojarzą się z malowaniem ścian. Malowanie to zazwyczaj jeden z pierwszych etapów aranżacji wnętrz, gdyż kolor ścian ma duży wpływ na wystrój całego pomieszczenia. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów farb o różnej teksturze, dlatego ich wybór może być trudny. Wszystko zależy od tego, jaki nastrój chcesz stworzyć w mieszkaniu i jakie pomieszczenie pomalować. Jak wybrać właściwy kolor?

Rodzaj farby a wnętrze

Mimo że większość osób kieruje się głównie kolorem farby, to nie można zapominać o jej właściwościach. Duże znaczenie ma rodzaj pomieszczenia, które zamierzasz pomalować. Jeżeli chodzi o sypialnię lub salon, farba nie musi być wymagająca, więc wystarczy jej podstawowa wersja. Dużo więcej uwagi trzeba poświęcić wyborze emulsji do kuchni i łazienki. Wilgoć, para wodna i wysokie temperatury niekorzystnie wpływają na stan farby, dlatego należy zrezygnować z produktów o słabej paroprzepuszczalności na rzecz wysokiej jakości farb lateksowych lub silikonowych. Malowanie wymagających wnętrz warto powierzyć specjalistom takim jak Borbud Wojciech Borkowski. Dobiorą oni farbę o odpowiednich parametrach oraz fachowo pokryją trudne do malowania wnętrza.

Czym się kierować przy wyborze koloru?

Jeżeli planujesz malowanie w urządzonym już domu, to kolor ścian możesz dopasować do mebli i pozostałego wyposażenia. Dużo większą dowolność masz w przypadku, gdy dopiero wykańczasz nowy domu lub mieszkanie w stanie deweloperskim. Wówczas warto zaplanować już w jakim stylu zamierzasz kupić meble i jak zaaranżować wnętrze, aby dobrać do pomysłu kolor farby. Wybierając kolor warto zwrócić uwagę na:

  • Wielkość pomieszczenia – w niewielkich wnętrzach sprawdzą się jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. Duże przestrzenie staną się przytulniejsze, jeżeli zdecydujesz się na intensywniejszą kolorystykę.

  • Pozostała aranżacja – zbyt duża różnorodność kolorów może sprawiać wrażenie bałaganu. Jeżeli masz meble z kolorowymi frontami, dodatkowo elementy dekoracyjne w różnych barwach, a dywan w intensywnym odcieniu, zdecyduj się na stonowaną kolorystykę ścian.

  • Psychologia kolorów – kolor ścian ma duże znaczenie dla samopoczucia. Ciepłe kolory dodają energii, natomiast chłodne uspokajają. W sypialni warto więc zdecydować się na odcienie błękitu, zieleni i szarości, natomiast w pokoju dziennym można postawić na żółcie i czerwienie.

Należy pamiętać, że dom to miejsce, w którym musisz się dobrze czuć. Czasami więc lepiej kierować się własnymi preferencjami i stworzyć wnętrze w indywidualnym stylu, nawet jeżeli pomieszczenie nie jest zaaranżowane zgodnie z trendami w modzie wnętrzarskiej.

Opracowanie:

Borbud Wojciech Borkowski

Gorzów Wielkopolski , Dywizjonu 303 6 lok. 9

Podziel się