Artykuł sponsorowany Jak dobrać odpowiednią moc kotła C.O.?

Jak dobrać odpowiednią moc kotła C.O.?

Centralne ogrzewanie w domach prywatnych jest organizowane przez różnego rodzaju kotły spalinowe. Mogą być zasilane paliwem stałym (węgiel, drewno, pellet, biomasa), gazem lub olejem opałowym. Każdy z nich ma jedną wspólną cechę – ich moc określana jest w kW (kilowatach). To kluczowy parametr, który pomaga dobrać odpowiedni kocioł do zapotrzebowania na cele centralnego ogrzewania. Jak wybrać moc do swojego domu? O tym poniżej!

Jak obliczyć zapotrzebowanie na moc kotła C.O.?

Potrzebne są do tego pewne dane o budynku. Jak wskazuje producent kotłów C.O. Orstal, największe znaczenie mają jakość termoizolacji przegród (ściany, fundamenty, dach) oraz kubatura pomieszczeń. Przyjmuje się, że w dobrze ocieplonych domach istnieje zapotrzebowanie na 40 W energii na każdy m3. W obiektach bez dobrej izolacji parametr ten wynosi 60 W/m3. Kubaturę oblicza się mnożąc powierzchnię ra wysokość pomieszczeń. Dla domu o powierzchni 80 m2 i wysokości 2,5 m kubatura wynosi 200 m3. Oznacza to, że minimalna moc kotła to 8 kW. Przy słabym ociepleniu parametr ten podnosi się do 12 kW. Analogicznie możesz policzyć zapotrzebowanie na moc dla dowolnej kubatury i poziomu izolacyjności budynku.

Co jeszcze ma wpływ na dobór mocy kotła C.O.?

Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto wspomnieć w kontekście mocy kotłów. Chodzi o przygotowywanie C.W.U. (ciepłej wody użytkowej). Piece dwufunkcyjne, które podgrzewają wodę w sposób przepływowy i ogrzewają pomieszczenia, mają moc od 20 kW. To minimalna moc, która jest odpowiednia do zapewnienia ciepła w domu i podgrzania wody. Oczywiście moc takiego dwufunkcyjnego kotła rośnie dla większych kubatur pomieszczeń.

Sytuacja jest podobna, gdy wybierasz wkłady kominkowe. Aby skutecznie ogrzać dom, należy trzymać się podobnego parametru, czyli 1 kW na każde 10 m3. Gdy taki kominek ma również mieć płaszcz wodny, powinien być nieco większy. Na każde 10 m3 budynku powinno przypadać 2 kW mocy wkładu. Taki system grzania zapewni odpowiednie warunki termiczne dla wszystkich domowników.

Przy wyborze kotła grzewczego C.O. pamiętaj o dokładnym obliczeniu zapotrzebowania. Delikatne przewymiarowanie pieca jest zalecane, jednak nie można z tym przesadzać, bo spowoduje to ciągłe załączanie kotła. Z kolei zbyt mała moc nie pozwoli na odpowiednie ogrzanie domu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas