Materiał Partnera Jak dobrać odpowiedni rodzaj kostki brukowej?

Jak dobrać odpowiedni rodzaj kostki brukowej?

Wykańczanie przestrzeni wokół własnego domu to bardzo istotny moment. Zastosowane rozwiązania będą widoczne przez lata, a ich trwałość musi być dostosowana do warunków panujących na zewnątrz. Kostka brukowa to materiał, którym najczęściej wykłada się chodniki i podjazdy, ale także altany czy tarasy. Zastosowany budulec musi być zgodny z przeznaczeniem, aby zagwarantować maksymalną wytrzymałość. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom kostki brukowej.

Kostka brukowa - podział ze względu na sposób produkcji

Zacznijmy od tego, że wybór właściwego rodzaju kostki brukowej zależy od wielu czynników, a kilku z nich niewprawne oko nie zdoła wyłapać. Czasem warto więc zdać się na profesjonalistów. Firma Kar-Bud Karolina Tomczak, zajmująca się układaniem kostki brukowej, oferuje także pomoc w doborze odpowiedniego rodzaju materiału i sposobu ułożenia. 

Przechodząc do meritum; kostkę brukową możemy z grubsza podzielić na przemysłową i szlachetną. Pierwszy typ każdy z nas spotkał zapewne w przestrzeni miejskiej, ponieważ to nią wyłożone są parkingi i chodniki. Charakteryzuje się jednolitym kolorem (zwykle szarym) kształtem klepsydry lub prostokąta, dobrą odpornością na czynniki zewnętrzne i wytrzymałością. Stanowi dobry wybór do wyłożenia dużych powierzchni. Kostka szlachetna poddawana jest dodatkowym procesom mającym na celu nadanie jej dodatkowych walorów estetycznych i funkcjonalnych. Wyróżniamy tu kostkę o powierzchni łupanej, płukanej, szczotkowanej, postarzanej czy strukturalnej.

Podział kostki brukowej ze względu na materiał wykonania

Przyjrzyjmy się bliżej podstawowym typom materiałów i ich właściwościom:

  • Kostka brukowa betonowa - najpopularniejszy typ. Swoją powszechność zawdzięcza niskiej cenie i dobrej wytrzymałości. Nadaje się na podjazdy, chodniki czy parkingi. Ponadto układanie kostki brukowej betonowej jest szybkie i bezproblemowe.

  • Kostka brukowa kamienna - ten typ cechują świetne walory estetyczne, jednak cena jest już dość wysoka. Nadaje się zatem a wyłożenie niezbyt rozległych przestrzeni jak na przykład alejka w ogródku. Kamieniem stosowanym do jej produkcji może być granit, bazalt, wapień, piaskowiec czy sjenit.

  • Bruk klinkierowy - znacznie bardziej wytrzymały niż kostka betonowa, ponadto wypełnia przestrzeń w sposób bardzo estetyczny. Doskonale nadaje się na zewnątrz ze względu na niską ścieralność i nasiąkliwość.

Opracowanie:

Kar-Bud Karolina Tomczak

Piastów , Wieniawskiego 42

  • tel. 666 629 812

Podziel się