Artykuł sponsorowany Jak dbać o okna drewniane? Krótki poradnik

Jak dbać o okna drewniane? Krótki poradnik

Drewno to bardzo popularny materiał w branży budowlanej, wykorzystywany powszechnie między innymi do produkcji stolarki otworowej – w tym okien. Z jednej strony tworzywo niezwykle estetyczne, posiadające korzystne parametry izolacyjne i trwałe, z drugiej wymagające bardzo troskliwej pielęgnacji. Oto kilka wskazówek jak zadbać o okna drewniane, by z powodzeniem służyły nam przez wiele lata i nie straciły swojego pierwotnego uroku.

Po pierwsze – regularne myj okna

Zabrudzenia, takie jak kurz, pył rośliny, ślady po owadach czy ptasie odchody to często nie doceniane zagrożenie. Dlaczego należy z nimi walczyć? Ponieważ zalegając na ramie okienne powoli, ale sukcesywnie prowadzą one do uszkodzenia powłoki lakierniczej, którą pokryte jest drewno. Jeśli zostanie ona naruszona, nie jest w stanie prawidłowo chronić drewna przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak wilgoć, która sprzyja rozwojowi różnego rodzaje mikroorganizmów. Te z kolei poprzez mnożenie się będą stopniowo niszczyć strukturę drewna. Brzmi jak okrutny los, ale na szczęście można bardzo łatwo zapobiec takiemu scenariuszowi – wystarczy, że przynajmniej 2-3 razy do roku poświęcimy nieco czasu na oczyszczenie drewnianej konstrukcji okna.

Możemy do tego użyć zwykłego płynu do mycia naczyń rozcieńczonego w wodzie lub, dla lepszego efektu, dedykowanego preparatu do czyszczenia okien – radzi specjalista firmy Wiktorczyk, producenta wysokiej jakości okien drewnianych - Należy pamiętać, żeby użyty detergent nie zawierał amoniaku, gdyż uszkadza on powłokę lakieru.

Po drugie – stosuj środki pielęgnujące

Dla dodatkowej ochrony przez opadami, wilgocią, promieniowaniem słonecznym czy niskimi temperaturami zaleca się, żeby na oczyszczoną ramę drewnianą nałożyć warstwę specjalnych emulsji lub balsamów do drewna. Dodatkowych efektem takiego zabiegu będzie nadanie drewnu świeżego, estetycznego połysku. Pamiętajmy tylko, żeby preparaty te nakładać w odpowiednich warunkach i zgodne z instrukcją producenta.

Odnawiaj warstwę lakieru

Nawet regularnie czyszczona i pielęgnowana rama okienna z czasem może zacząć się łuszczyć i pękać. Zwykle dochodzi do tego po kilku latach od momentu produkcji. Aby temu zapobiegać, należy wcześniej odnowić warstwę farby kryjącej. W instrukcji obsługi udostępnionej przez producenta okna powinna znaleźć się informacja na temat preparatów, których należy w tym celu użyć. Warto przy okazji każdego mycia ram dokładnie przyjrzeć się im w poszukiwaniu ewentualnych uszkodzeń, takich jak zarysowania czy otarcia. Jeśli stwierdzimy ich obecność, wystarczy dane miejsce przetrzeć papierem ściernym i nałożyć na nie powłokę malarską.

Po czwarte – zadbaj o ruchome części

Zacinanie się okien, skrzypienie przy otwieraniu i zamykaniu – jeśli znasz ten problem, oznaczać to będzie, że okna od dawna nie były smarowane. Dla większego bezpieczeństwa ruchomych części okien należy smarować je zanim stwierdzimy, że nie działają prawidłowo. W ten sposób ochronimy je przez uszkodzeniami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas