Artykuł sponsorowany Jak dbać o koparkę kołową?

Jak dbać o koparkę kołową?

Nasze miasta stale się rozrastają – każdego roku wznoszone są nowe osiedla, centra handlowe czy innego rodzaju inwestycje. Tam, gdzie trwa budowa, w grę zawsze wchodzi użycie ciężkiego, specjalistycznego sprzętu. Mowa tu chociażby o dobrze nam znanych koparkach kołowych, bez których nie powstałyby przecież nawet fundamenty.

Tak kluczowa dla powodzenia wielu przedsięwzięć maszyna wymaga oczywiście odpowiedniego traktowania. Aby urządzenie było gotowe zawsze wtedy, gdy go potrzebujemy, podczas jego eksploatacji należy obowiązkowo przestrzegać kilku podstawowych zasad. W dalszej części artykułu postaramy się dobrze rozwinąć ten temat, udzielając przy okazji szeregu przydatnych rad. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Koparka kołowa – informacje podstawowe

Tytułową koparkę uznaje się powszechnie za dosyć uniwersalne urządzenie. Jeśli porównamy je do odmian gąsienicowych okaże się, że te kołowe są mniejsze i lżejsza, a co za tym idzie – bardziej zwinne. Samodzielnie mogą poruszać się po publicznych szosach, nie wymagają więc kłopotliwego oraz kosztownego przewożenia ich na platformach. Z drugiej jednak strony do wyjątkowo ciężkich prac, toczących się na wymagającym terenie, lepiej użyć czegoś innego.

Rodzaje wykonywanych robót

Koparki kołowe często wykorzystuje się w czasie robót drogowych i wykonywania wykopów pod sieci wodno-kanalizacyjne. Oprócz tego świetnie sprawdzają się w przeładunku czy nawet zadaniach realizowanych na wysypiskach śmieci. Przeważnie gwarantują wysoką wydajność przy stosunkowo niedużych nakładach finansowych. Przeważnie – gdyż w razie przeróżnych zaniedbań, mogą pojawiać się rzecz jasna mniejsze i większe problemy.

Codzienne obowiązki

Operatorzy owych maszyn – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa XCMG Europa – bez wyjątku powinni stosować się do zaleceń producenta, zachowując daleko idące środki ostrożności. Choć wydaje się to oczywiste, w rzeczywistości nie wszystkie firmy budowlane tego pilnują. Przede wszystkim ważne jest, by codziennie przed uruchomieniem koparki uważnie się jej przyjrzeć. Warto wtedy skontrolować ogólny stan kół i poziom ciśnienia w oponach, poza tym wypada rzucić okiem na całą karoserię, w tym wszelkie wrażliwe łączenia. W razie zauważenia nieprawidłowości (mogą to być na przykład wycieki), nie wolno rozpoczynać pracy. Dopiero po usunięciu usterek, sprzęt będzie mógł z powrotem pojawić się na budowie.

Szczegółowe oględziny i wizyty w serwisie

Fachowcy zalecają również wykonywanie głębszych oględzin raz w tygodniu. Mamy tu na myśli dokładne rozejrzenie się po wnętrzu koparki, przetestowanie elementów elektrycznych, w tym zwrócenie uwagi na prawidłowe poprowadzenie kabli. Pamiętajmy, aby nigdy nie lekceważyć informacji przekazywanych nam przez komputer podkładowy. Tak zwane kontrolki powiadamiają o wystąpieniu problemów technicznych, sugerują uzupełnienie płynów eksploatacyjnych, a także w odpowiednim momencie odsyłają na rutynowy przegląd. Terminy wizyt w serwisie zapisane są ponadto w dokumentacji techniczno-ruchowej danego pojazdu. Ważne, aby sprzęt oddawać tylko i wyłącznie do w pełni profesjonalnych warsztatów, dysponujących oryginalnymi częściami zamiennymi.

Porządek w kabinie oraz wygląd zewnętrzny

Po zakończeniu robót, nie powinniśmy zostawiać koparki kołowej samej sobie. Nawet jeśli wszystko dział jak należy, warto zadbać o estetykę całości. Pobieżne umycie nadwozia oraz uporządkowanie kabiny nie zajmą zbyt wiele czasu, lecz z pewnością sprawią, że następnego dnia szybciej zaczniemy efektywnie pracować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas