Materiał Partnera Jak dbać o klimatyzator?

Jak dbać o klimatyzator?

Części eksploatacyjne klimatyzatora wymagają regularnej konserwacji – to podstawa długoletniej i bezawaryjnej pracy urządzenia. Zaniedbanie rutynowych czynności może przyczynić się do cyklicznego spadku wydajności klimatyzacji i zwiększonego zużycia energii. Sprawdźmy, jak dbać o klimatyzator, aby służył przez długie lata i zachował pełną sprawność nawet przy intensywnej eksploatacji.

Wężownice – jak o nie dbać?

Wężownica parownika i wężownica skraplacza klimatyzatora zbierają brud i nawet czysty filtr nie zapobiegnie w 100 procentach zabrudzeniu wężownicy parownika. Zbierający się brud ogranicza przepływ powietrza i izoluje cewkę, zmniejszając jej zdolność do pochłaniania ciepła. Aby zapobiec temu problemowi,  należy sprawdzać wężownicę parownika przed sezonem i po sezonie chłodniczym, i w razie potrzeby dokładnie ją czyścić.

Aby zapobiec awariom i przejściowym problemom z klimatyzacją, należy zminimalizować brud i zanieczyszczenia w pobliżu jednostki skraplacza. Regularne czyszczenie obszaru wokół wężownicy i usuwanie wszelkich zanieczyszczeń zapewnia odpowiedni przepływ powietrza wokół skraplacza.

Filtry klimatyzatora – podstawa pracy klimatyzacji

Najważniejszym zadaniem konserwacyjnym, które zapewni wydajność klimatyzatora, jest rutynowa wymiana oraz czyszczenie filtrów. Zatkane, brudne filtry blokują normalny przepływ powietrza i znacznie zmniejszają wydajność systemu. Przy normalnym przepływie powietrza, powietrze omijające filtr może przenosić zanieczyszczenia bezpośrednio do wężownicy parownika i osłabiać zdolność pochłaniania ciepła przez wymiennik. Wymiana brudnego, zatkanego filtra na czysty może obniżyć zużycie energii przez klimatyzator od 5% do nawet 15%.

W przypadku klimatyzatorów centralnych filtry są zwykle umieszczane w środkowej części kanału powrotnego. Klimatyzatory pokojowe mają filtr zamontowany w kratce skierowanej w stronę pomieszczenia.

Niektóre typy filtrów są przeznaczone do wielokrotnego użytku; inne należy regularnie wymieniać. Ogólne zalecenie brzmi, aby czyścić lub wymieniać filtry systemu klimatyzacji co miesiąc lub dwa w sezonie chłodzenia. Warto przy tym zauważyć, że filtry mogą wymagać częstszej uwagi, jeśli klimatyzator jest stale używany lub szczególnie narażony na zapylenie. Aby mieć pewność, że urządzenie działa poprawnie, warto przeprowadzać okresowy serwis klimatyzacji, np. w firmie Pawła Błażejewskiego.

Przegląd klimatyzacji – co obejmuje?

Przegląd klimatyzacji przez wykwalifikowanego technika obejmuje: sprawdzenie ilości czynnika chłodniczego, kontrolę sekwencji sterowania elektrycznego, sprawdzenie wycieków z kanałów oraz pełną konserwację zacisków elektronicznych. Dzięki tym działaniom można mieć pewność, że klimatyzacja działa bez zarzutów.

Opracowanie:

Podziel się