Artykuł sponsorowany Jak dbać o fugi?

Jak dbać o fugi?

Z racji swojego położenia poniżej linii kafelek oraz wąskiej budowy fugi nie są łatwe, jeśli chodzi o utrzymanie czystości, a niestety ich czyszczenie i dbanie o nie jest niezwykle ważne, ponieważ zbiera się w nich nie tylko dużo brudu, który nieestetycznie wygląda, ale także groźnych dla zdrowia grzybów i mikroorganizmów. Jak dbać o fugi, aby były naprawdę czyste i zadbane? Poznaj wachlarz domowych (i nie tylko) sposobów.

Domowe sposoby czyszczenia fug

Pierwszym sposobem jest użycie domowych środków, czyli na przykład mieszanki składającej się z: 1/ 4 szklanki sody, 2,5 łyżeczki amoniaku, 2 łyżek octu oraz 3,5 szklanki wody. Do tego potrzebny nam będzie również domowy ,,sprzęt": butelka ze sprayem, lejek, ścierka i miska z wodą. Składniki należy wymieszać, przelać do butelki, zamknąć ją i wstrząsnąć. Następnie trzeba spryskać solidnie fugi, chwilkę odczekać i przeszorować je szczoteczką, a później przemyć wodą i dokładnie wytrzeć tak, aby nie pozostał żaden osad. Innym domowym sposobem jest pozostawienie przez kilka godzin pasty do zębów na fugach. Jednak ten sposób dotyczy czyszczenia jedynie białych fug. Trzecim domowym sposobem na pozbycie się brudu między kafelkami jest użycie soku z cytryny. Można go zmieszać z gruboziarnistą solą, a następnie nałożyć przygotowana pastę i przeszorować fugi szczoteczką, a później pozostawić na 10 minut. Po tym czasie trzeba dokładnie spłukać podłogę wodą. Inna opcja polega na pozostawieniu na fugach przez 20 minut proszek do pieczenia i przetarciu kafelek wilgotną szmatką.

Profesjonalne środki w cięższych przypadkach

Kiedy jednak mamy do czynienia z bardzo dużą ilością pleśni i grzybów w fugach, domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Warto wtedy rozważyć sięgnięcie po profesjonalne środki, zwracając przy tym uwagę, by miały nie tylko działanie czyszczące, ale również grzybobójcze. Często nie wymagają one szorowania. Wystarczy rozrobić je z odrobiną wody, polać, poczekać około minutę i spłukać obficie wodą. Pamiętajmy, aby przy czyszczeniu fug zarówno domowymi jak i profesjonalnymi sposobami zachować bezpieczeństwo naszych dłoni, używając gumowych rękawiczek oraz wietrząc mieszkanie po całym procesie czyszczenia.

Zabezpieczenie fug przed pleśnią i grzybami

Gdy nasze fugi są już czyste pojawia się inny problem- jak przedłużyć ten stan? Jak mówi nam specjalista z firmy Glaz- Ter s.c., fugi mają bowiem tendencję do szybkiego zanieczyszczania się z powrotem. Jest na to jednak sposób. Warto w tym celu zapatrzyć się w parafinowe świece, a następnie przetrzeć nimi dokładnie czyste fugi. Ten sposób sprawdzi się szczególnie w przypadku łazienkowych fug, czyli w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas