Materiał Partnera Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów

Aby fundamenty budynku spełniały swą rolę, muszą być dobrze zabezpieczone przed niszczącym wpływem wody i wilgoci, a także wyziębieniem. Mokre fundamenty będą bowiem ulegać procesowi korodowania i niszczeć w bardzo szybkim tempie, w konsekwencji doprowadzając nawet do wilgocenia ścian najniższego piętra domu, łuszczenia i farb i pojawiania się szkodliwej dla zdrowia pleśni. Jak tego uniknąć?

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentu – podstawowe zasady

Ławy i ściany budynku wymagają izolowania poziomego oraz pionowego. Pierwsza z nich oddziela ścianę tzw. nadziemia od ściany fundamentowej, która ma kontakt z ziemią. Dzięki temu ochrania się przed wchłanianiem wody z gruntu, a najczęściej wykonuje się ją z folii izolującej lub papy na lepiku. Izolacja pionowa natomiast będzie chroniła przed wchłanianiem wody za pośrednictwem ściany fundamentowej.

Lekka izolacja przeciwwilgociowa

Stosowana jest wtedy, gdy poziom wody w gruncie ulokowany jest poniżej fundamentów (co najmniej metr od jego posadowienia). Taką izolację wykonuje się od zewnętrznej części fundamentów, zazwyczaj przy użyciu masy bitumicznej, która jest stosunkowo łatwa do zaaplikowania.

Ciężka izolacja przeciwwodna

Stosowana wtedy, gdy budynek musi być solidnie zabezpieczony przed tzw. wodą naporową, która wywiera bardzo silne ciśnienie. Jak przyznaje Rajmund Famulicki z krakowskiej firmy Profil zajmującej się hydroizolacjami i termoizolacjami, musi być ona całkowicie szczelna, a przy tym być wytrzymała pod względem mechanicznym. Aby to umożliwić stosuje się m.in. folie samoprzylepne i termozgrzewalne papy, przy czym te drugie zastępują papy klasyczne, które lepione są lepikiem.

Hydroizolacja pozioma – wykonanie

Wykonywana jest na ławach oraz po zbudowaniu ścian fundamentowych. Jej szerokość powinna być nie mniejsza niż szerokość ściany lub ławy, aby zapewnić dobre zaizolowanie budynku. Wykonywana jest z folii lub papy, przy czym pierwszą nakłada się luzem, druga zaś jest albo zgrzewana wraz z podłożem, albo przyklejana lepikiem.

Hydroizolacja pionowa – wykonanie

Układana jest na zewnętrznej części ścian fundamentowych, od strony gruntu rodzimego. Szerokość wykorzystanej izolacji musi być o co najmniej 20 cm większa, aniżeli wysokość fundamentu. W tego typu zabezpieczeniach używa się dwóch lub trzech warstw materiału, który zawsze łączony jest z podłożem. W przypadku hydroizolacji pionowej należy pamiętać, aby nie układać jej na mokre lub brudne podłoże.

Solidna hydroizolacja fundamentów to gwarancja ochrony przed destrukcyjnym działaniem wilgoci, przy czym sposób wykonania zabezpieczenia zależy przede wszystkim od tego, z jak wilgotnym gruntem mamy do czynienia.  

Podziel się