Artykuł sponsorowany Izolacja metodą zalewową

Izolacja metodą zalewową

Właściwa izolacja budynków jest jedną z kwestii kluczowych. Nieprawidłowo przeprowadzona będzie cechowała się niską skutecznością. W wyniku tego obiekt będzie łatwo wytracał ciepło, co w krótkim czasie przełoży się na zwiększone koszty związane z ogrzaniem go. Nieprawidłowa izolacja może być również powodem podwyższonego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Co warto wiedzieć o wykonaniu izolacji metodą zalewową?

Co warto wiedzieć o izolacji metodą zalewową?

Izolację metodą zalewową można wykonać jedynie w przypadku muru warstwowego, który posiada szczelinę powietrzną. Jest to szczelina, w której rolę izolatora pełni powietrze. Takie rozwiązanie technologiczne nie zawsze jest skuteczne, dlatego wielu właścicieli obiektów decyduje się na przeprowadzenie modernizacji w postaci wykonania metody zalewowej.

W tym celu wykorzystuje się pianę poliuretanową zalewową, która wlewa się w postaci płynnej do szczeliny powietrznej znajdującej się pomiędzy warstwami muru. Jej sztywnienie jest opóźnione w czasie i zależy od parametrów konkretnego produktu. Wyróżnia się ich dwa rodzaje, które różnią się gęstością. Są to:

  • Piany otwartokomórkowe: 8-25 kg/m3
  • Piany zamkniętokomórkowe: 28-600 kg/m3

W szczelinie piana utwardza się i tworzy warstwę izolacyjną.

Możliwe jest również wprowadzanie wtryskowe piany poliuretanowej do przestrzeni znajdujących się pomiędzy warstwami muru. W tym celu trzeba nawiercić otwór stanie, przez który zostanie wprowadzony aplikator. Do kontrolowanego wlewu metodą wtryskową niezbędna jest kamera endoskopowa, która wprowadza się przez osobny otwór.

Produkcją i dystrybucją materiałów poliuretanowych wykorzystywanych izolacji metodą zalewową zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Polychem Systems.

Pozostałe zastosowanie zalewowej piany poliuretanowej

Zalewowa piana poliuretanowa jest powszechnie stosowana do tworzenia izolacji cieplnej. Bardzo często można spotkać ją w przypadku zastosowań domowych do tworzenia izolacji okien oraz drzwi. W przemyśle wykorzystywana jest do skutecznego izolowania chłodni, bojlerów, instalacji produkcyjnych itd. Ogromną zaletą pianki zalewowej jest jej odporność temperaturowa, która wynosi od -40°C do 180°C

Pianka zalewowa jest też wdzięcznym materiałem rzeźbiarskim, dlatego bywa stosowana zamiennie z wyrobami gipsowymi. Jest od nich znacznie lżejsza oraz łatwiej poddaje się formowaniu, dlatego świetnie nadaje się do tworzenia dekoracji oraz ornamentów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas