Artykuł sponsorowany Istota doboru wielkości i montażu kotłów grzewczych w budynku

Istota doboru wielkości i montażu kotłów grzewczych w budynku

Budowa domu nierozerwalnie wiąże się z montażem instalacji sanitarnych, w tym instalacji grzewczej. Wybór sposobu ogrzewania rzutuje na jego ergonomię i ekonomikę użytkowania. Podobnie jest w przypadku montażu kotłów grzewczych. Od ich właściwego montażu, podłączenia z całą instalacją cieplną w budynku zależeć będzie jej poprawne i ekonomiczne działanie i tym samym zadowolenie użytkowników domu. Jak powinien przebiegać prawidłowy montaż kotła?

Przy pracach montażu kotłów grzewczych należy rozgraniczyć dwa rodzaje prac: dotyczących nowo budowanych budynków i tych poddawanych modernizacji.

Czym są kotły grzewcze stosowane w instalacjach ciepłowniczych?

Kotły grzewcze mają na celu ogrzać budynek i zapewnić odpowiednią temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach budynku. Warunkiem spełnienia tych dwóch podstawowych funkcji kotła jest jego właściwy dobór, montaż i późniejsze użytkowanie.

Dobór wielkości kotła grzewczego, jak podkreśla właściciel firmy hydraulicznej Przedsiębiorstwo Instalacyjne Grzegorz Bartosik, najlepiej zacząć na etapie budowy domu i projektu modernizacji instalacji. Najbezpieczniej poradzić się doświadczonych instalatorów, którzy kompleksowo dokonują zarówno usług projektowania instalacji cieplnej, jak i montażu kotłów grzewczych. W przypadku samodzielnego doboru wielkości kotła, opartego jedynie na wiedzy katalogowej, grozi nam przewymiarowanie kotła, albo wybierzemy za mały kocioł, albo zbyt duży. W każdym przypadku narazimy siebie na niepotrzebne straty finansowe.

Kotły grzewcze mogą wykorzystywać do swej pracy rozmaitych paliw opałowych, paliwa stałe, gaz ziemny lub płynny.

Na co trzeba zwrócić uwagę, poszukując firmę instalatorską do montażu kotła?

Właściwy montaż wybór miejsca montażu kotła warunkuje jego przyszłe bezawaryjne działanie. Tylko doświadczone firmy specjalizujące się w pracach instalatorskich gwarantują bezpieczne, zgodne z obowiązującymi przepisami podłączenie kotłów.

Ogólnie przy montażu należy zwrócić uwagę na to, aby właściwie wybrać miejsce ustawienia kotła. Bardzo ważne jest dopilnowanie wszelkich odstępów montażowych, różniących się od siebie w zależności od rodzaju, wielkości kotła. Brak doświadczenia w montażu, błąd obliczeń może być przyczyną późniejszych problemów, a nawet być przyczyna poważnych wypadków.

W pracach instalacji kotłów grzewczych najczęściej zdarzają się błędy:

  • Złego doboru mocy kotła
  • Zły rodzaj kotła do wybranego przez nas rodzaju paliwa
  • Brak przeszkolenia w doborze jakości paliwa względem ekonomicznego wykorzystania kotła
  • Źle dobrane bądź błędnie wyregulowane sterowniki kotła
  • Model kotła nieodpowiedni do przekroju komina
  • Złe umieszczenie kotła ze względu na powierzchnię miejsca montażu

Problemów tych pozwala uniknąć współpraca z profesjonalną firmą, która opiekuje się klientem do końca: projektuje instalację, wykonuje montaż i świadczy usługi konserwacyjno-serwisowe, pomagając we właściwym użytkowaniu kotłów

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas