Artykuł sponsorowany Inwentaryzacja architektoniczna – najważniejsze zagadnienia

Inwentaryzacja architektoniczna – najważniejsze zagadnienia

Inwentaryzacja architektoniczna budynku ma za zadanie stworzyć dokumentację papierową lub cyfrową już istniejącego budynku lub fragmentu budynku. Celem jest przygotowanie takiej formy informacji, w jakiej składane są rzuty pięter w pozwoleniu na budowę. Inwentaryzacja jest uzupełnieniem informacji o budynku lub jego części w przypadku, jeśli wcześniej nie zostały wykonane odpowiednie pomiary geodezyjne.

Czym są inwentaryzacje architektoniczne

Inwentaryzacja architektoniczna to działanie, które ma służyć na ostatnim etapie składania dokumentacji o pozwolenia na budowę, nadbudowę lub rozbudowę już powstałej inwestycji. Powinna ona odzwierciedlać rzuty kondygnacji jakie zostały uwzględnione w pozwoleniu na budowę. Inwentaryzacje wykonuje geodeta.

Informacje zawarte w inwentaryzacji architektonicznej

Przed przystąpieniem do prac remontowych, które mogą znacząco wpłynąć na kondycje budynku należy wykonać inwentaryzację architektoniczną. To zadanie należy zlecić doświadczonemu geodecie. W przygotowaniu pełnej dokumentacji budynku lub jego fragmentu należy wykonać pomiary architektoniczne, czyli pomiar ścian, słupów, okien, drzwi, balkonów oraz innych znaczących dla budynku wysokości wraz z podstawowym wymiarowaniem. Następny krok w pracy geodety to pomiary powierzchni. Na rzutach pomiarów kondygnacji zarówno podziemnych jak i naziemnych powinno znaleźć się wymiarowanie. Inwentaryzację wykonuje się zazwyczaj w skali 1:50 lub 1:100. W dokumencie inwentaryzacyjnych powinny znaleźć się przekroje przez wszystkie kondygnacje budynku. Ich ilość zależy od charakteru oraz poziomu skomplikowania budynku. Kolejny krok w przygotowaniu inwentaryzacji architektonicznej stanowią pomiary elewacji. Dopuszcza się wykonanie pomiaru jednej ściany lub całego budynku. Wymiarowanie elewacji należy wykonać w programie CAD, który pozwala na przygotowanie rzutu i wymiarów wszystkich ścian budynku. Nie można zapominać też o wykonaniu inwentaryzacji sieci elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz gazowej wraz z dokumentacja fotograficzną. W pomiarach dachu należy uwzględnić wszystkie elementy, które znajdują się na dachu, czyli klimatyzatory, anteny oraz murki. Opcjonalnie w ramach inwentaryzacji można wykonać opis techniczny. Powinien on uwzględniać lokalizację, charakter oraz rodzaj nieruchomości, ilość kondygnacji, powierzchnie i wysokość budynku, a także wszystkie elementy, które stanowią nieodłączną część inwentaryzowanego obiektu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas