Artykuł sponsorowany Instalacje wczesnej detekcji pożaru w obiektach biurowych

Instalacje wczesnej detekcji pożaru w obiektach biurowych

Systemy przeciwpożarowe to ważny element zabezpieczenia każdego biura. Niezależnie od wielkości oraz liczby zatrudnianych pracowników należy zadbać o ich ochronę, a tym samym o system wczesnego wykrywania zagrożenia. Systemy detekcji pożaru mają za zadanie szybkie wykrycie „zarzewia” i ostrzeżenie osób przebywających w zagrożonym budynku. Przyjrzymy się dzisiaj bliżej tego typu rozwiązaniom.

Centrale pożarowe

Głównym elementem systemu detekcji pożaru jest tzw. centrala pożarowa. Ich wielkość jest zależna przede wszystkim od typu i powierzchni chronionego budynku. W połączeniu z centralami stosowane są oczywiście różnego rodzaju czujki. W tej kategorii możemy wyróżnić czujniki dymu, temperatury, jak również czujki przeciwwybuchowe do zastosowań przemysłowych. System sygnalizacji pożaru może być wyposażony w detektory:

  • dymu,
  • temperatury,
  • płomienia,
  • tlenku węgla.

Mogą być one montowane w pętlach lub liniach otwartych, które obejmują cały chroniony obszar.



Szybkie wykrywanie pożaru

Szybkie wykrycie zagrożenia jest fundamentem działania współczesnych systemów przeciwpożarowych. Wyróżnić możemy wiele technik wykrywania pożaru. Wśród nich najczęściej spotykane są:

  • detektory dymu,
  • czujniki jonizacyjne,
  • detektory płomienia,
  • detektory temperatury.

Czujniki dymu

Nowoczesne systemy przeciwpożarowe wyposażone są w wysokiej klasy czujniki dymu. Ich budowa jest oparta na kilku technologiach. Najpopularniejsze rozwiązania bazują na fotoelektryczności oraz jonizacji. W czujnikach fotoelektrycznych wykorzystywane jest źródło światła oraz fotodioda. W normalnych warunkach wiązka światła omija fotodiodę. W warunkach zadymienia światło ulega rozproszeniu i częściowo pada na fotodiodę. Dzięki temu dochodzi do aktywacji alarmu.

Czujniki jonizacyjne

Nie w każdym przypadku czujnik optyczny jest w stanie wychwycić pierwszą fazę pożaru. Szczególnie jeśli ilość dymu jest bardzo mała. W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem wydają się być czujniki jonizacyjne. Każdy czujnik posiada małą komorę jonizacyjną zawierającą specjalny materiał oraz dwie elektrody. Unoszący się dym wnika do komory i mieszając się z obecnymi tam cząsteczkami prowadzi do zmiany natężenia prądu między elektrodami. To aktywuje alarm.

Detektory płomienia

Zadaniem detektorów płomienia jest wykrycie promieniowania emitowanego przez płomień. Detektory tego typu wykorzystują zjawisko fotoemisji. Reagują nawet w ciągu 3-4 milisekund od wykrycia płomienia. Najczęściej jednak czas reakcji wynosi 2-3 sekundy.

Detektory temperatury

Jak łatwo się domyślić detektory tego typu reagują na zmiany temperatury w pomieszczeniu. Czujniki temperatury mogą działać w dwojaki sposób. W pierwszym typie ustawiamy temperaturę graniczną, powyżej której aktywuje się alarm. W drugim typie aktywacja alarmu następuje w przypadku nagłego wzrostu temperatury w pomieszczeniu. Detektory te są skuteczne dopiero w fazie pożaru.

Dobór oraz instalację systemu przeciwpożarowego należy powierzyć doświadczonej firmie. Korzystając z usług firmy Dknet, która od 2006 roku działa na terenie województwa mazowieckiego, można liczyć na profesjonalny dobór rozwiązań oraz instalację systemu przeciwpożarowego, który znacznie podniesie bezpieczeństwo obiektu biurowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas