Artykuł sponsorowany Instalacje łazienkowe z PCV czy miedzi? Porównanie

Instalacje łazienkowe z PCV czy miedzi? Porównanie

Budując dom, stajemy przed wyzwaniem, jakim jest położenie instalacji sanitarnej w łazience. Również podczas remontu może okazać się, że system wodno-kanalizacyjny wymaga wymiany. Musimy więc podjąć decyzję co do materiałów, z których mają być wykonane rury. Obecnie najczęściej wybierane są te wykonane z tworzywa sztucznego lub miedzi. Porównajmy zalety i wady obu tych rozwiązań.

Lekkie i tanie

Najpopularniejsze w budownictwie jednorodzinnym jest stosowanie systemów kanalizacyjnych PCV. Z tworzywa sztucznego można wykonać wszystkie rodzaje połączeń. Bogaty wybór w tym zakresie oraz innego wyposażenia łazienek ma w swojej ofercie sklep z artykułami instalacyjno-sanitarnymi Jurex.

Rury kanalizacyjne mogą być wykonane z polipropylenu, który jest odporny na temperaturę, ścieranie oraz powszechnie występujące w gospodarstwie domowym substancje chemiczne. Wykorzystywany jest też do wyrobu syfonu. Inne tworzywa sztuczne wykorzystywane do wyrobu rur to polichlorek winylu, czyli PCV, w różnych odmianach oraz żywica poliestrowa wzmocniona włóknem szklanym.

Wszystkie rury i kształtki z PCV są lekkie. Ich montaż przebiega łatwo i szybko. Mają bardzo dobre parametry hydrauliczne, odznaczają się bowiem niskim współczynnikiem chropowatości. Ponadto są odporne na działanie substancji chemicznych. W przypadku PCV nie ma ryzyka korozji. Ograniczona jest jednak ich odporność termiczna, przy temperaturze otoczenia poniżej zera stopni Celsjusza, instalacja staje się krucha.

Pamiętać należy, że instalacje sanitarne z tworzyw sztucznych muszą być montowane zgodnie z instrukcją producenta. W tym zakresie występują systemy łączone złączami kielichowymi z gumową uszczelką lub klejone PVC, gdzie warstwa kleju zastępuje uszczelkę.

Trwałe i ekologiczne

Innym popularnym rozwiązaniem stosowanym w budownictwie jednorodzinnym są instalacje miedziane CU. Są one odporne na starzenie, korozję oraz działanie chloru. Ich trwałość określa się na kilkadziesiąt lat, co skutkuje rzadkimi remontami.

Zaletą tego rozwiązania jest niewielka średnica zewnętrzna, dzięki czemu rury miedziane mogą być z łatwością instalowane nawet w cienkich ścianach i stropach. Materiał ten podlega recyklingowi, a więc jego stosowanie jest przyjazne środowisku naturalnemu. Instalacje miedziane CU są odporne na ogień i wpływ wysokich temperatur. Dzięki niepalności nie wytworzą toksycznych substancji w przypadku pożaru.

W zakresie łączenia rur wybierać możemy między zaciskanym CU, które wykorzystuje złączki zaciskowe oraz lutowaniem miękkim.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas