Materiał Partnera Instalacje fotowoltaiczne – kwestia dofinansowania oraz zasady doboru ogniw

Instalacje fotowoltaiczne – kwestia dofinansowania oraz zasady doboru ogniw

Koszty eksploatacji budynku mieszkalnego stanowią zazwyczaj największą część domowych wydatków. Nie bez powodu szukamy zatem możliwości, by je obniżyć. Na szczęście nowoczesne technologie, nierzadko dofinansowywane, przychodzą nam z pomocą. Jedną z nich są ogniwa fotowoltaiczne, które umieszczone w sprawnie działającej instalacji mogą zapewnić nam ciepłą wodę użytkową lub nawet darmową energię elektryczną.

Zalety korzystania z ogniw fotowoltaicznych

Potencjał energetyczny słońca jest przeogromny. Technologie opracowane w celu jego wykorzystania są obecnie powszechnie dostępne – mowa tutaj przede wszystkim o ogniwach fotowoltaicznych. Korzystając z instalacji, które zawierają tego typu ogniwa, pozwala na osiągnięcie ogromnych oszczędności na polu wydatków eksploatacyjnych. Przyczyniamy się ponadto do zachowania naszej planety w dobrej kondycji – instalacje wykorzystujące ogniwa fotowoltaiczne są bowiem całkowicie ekologiczne, nie wykorzystując żadnych konwencjonalnych zasobów. Aby skorzystać z tego typu rozwiązania musimy przede wszystkim znaleźć profesjonalną firmę, która zajmuje się montażem instalacji fotowoltaicznych – taką jak firma Budotom. To szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, kiedy zamierzamy skorzystać z dofinansowania. Specjaliści zajmujący się systemami fotowoltaicznymi na co dzień są perfekcyjnie zorientowani w tej materii i mogą służyć pomocą. Przepisy związane z dofinansowaniami na ogniwa fotowoltaiczne mogą bowiem ulec zmianie i informacje, które znajdziemy na własną rękę, mogą być przedawnione. Zdecydowanie warto w takim przypadku skorzystać z wiedzy ekspertów.

Dobór ogniw fotowoltaicznych

Przed pozyskaniem środków na wykonanie instalacji fotowoltaicznej oraz fachowców, którzy podejmą się tego odpowiedzialnego zadania, powinniśmy dowiedzieć się coś więcej na temat ich doboru. Co jasne, moc paneli słonecznych warunkowana jest przez pogodę, ale także przez typ instalacji. Trudno jest odtworzyć parametry, o które opierają się producenci ogniw. Te same panele mogą ponadto różnie zachowywać się w różnego typu instalacjach. Najważniejsze jest, by panele słoneczne zostały dobrane do konkretnego budynku według obecnych lub przewidywanych (w przypadku nowych domów) rachunków za prąd. To na tej podstawie dobierana jest moc instalacji określana w kilowatach. Po przejściu początkowych trudności związanych z poszukiwaniem dofinansowania, firmy zakładającej instalacje fotowoltaiczne oraz dobieraniem ogniw możemy odetchnąć z ulgą. Poprawnie wykonana instalacja fotowoltaiczna jest całkowicie bezobsługowa, a przy tym bezawaryjna – producenci ogniw są tego na tyle pewni, że udzielają na nie długiej, kilkudziesięcioletniej gwarancji.

Opracowanie:

Budotom Pompy Ciepła

Wrocław , Leona Popielskiego 1

Podziel się