Artykuł sponsorowany Instalacje elektryczne w budynkach – poprawność montażu

Instalacje elektryczne w budynkach – poprawność montażu

Jakość użytkowania zastosowanych technologii elektrycznych i pokrewnych zależy od wielu czynników. Elementy te, są jak łańcuch, którego najsłabsze ogniwo decyduje o całości. Dotyczy to zarówno instalacji komercyjnych jak i indywidualnych. Poprawnie wykonany projekt, zakup najlepszych urządzeń, nie sprawdzi się przy błędnie wykonanej instalacji ze strony instalatora. Projektant, nie znając niuansów budowy, nie będzie miał sprzężenia zwrotnego dla dokumentacji powykonawczej.

Zmiana instalacji elektrycznej to ingerencja w budynek

Zastanawiając się nad jakością wykonywanej instalacji kablowej – zarówno typowo elektrycznej, jak i dla urządzeń telekomunikacyjnych i elektronicznych – musimy zdać sobie sprawę że odpowiedź dotyczy wieloletniego okresu użytkowania, liczonego niejednokrotnie w dziesiątkach lat. Dlatego, liczy się tutaj wysoka kompetencja instalatora, której nie da się przecenić. Urządzenia możemy łatwo pojedynczo wymienić lub przekonfigurować. Zmiany instalacji elektrycznej - to już ingerencja w budynek i zadanie kompleksowe.

Wymagana jest znajomość zjawisk towarzyszących pracy takiego układu kablowego, nie tylko tuż po uruchomieniu pomontażowym, ale i mocno postępującego w czasie. Jak zauważa właściciel firmy instalatorskiej Portfel, pan Krzysztof Radziszewski, systemy elektryczne mają to do siebie, że liczy się nie tylko wiedza praktyczna, ale również wysokie kwalifikacje oparte na teorii zjawisk. Nie możemy pozwolić sobie na powstanie upływności, czasowe zakłócenia, śniedzenie końcówek kablowych, czy powolne pękania izolacji.

Instalacja elektryczna – tu nie ma miejsca na błędy

Aparatura elektryczna, łączeniowa, zabezpieczeń i rozdzielcza powinna być dobrana wg najlepszej wiedzy instalatora, zgodnie z zasadą co dobre to drogie. Nieoceniona tutaj będzie wiedza praktyczna i fachowe spojrzenie. Zmniejszenie przekrojów kabli celem oszczędności oraz zastosowanie nieodpowiednich zamienników, zwłaszcza w dziedzinie komunikacji wcześniej, czy później, będzie przyczyną uciążliwych problemów.

Zakładane trasy kablowe muszą być poprowadzone tak, aby nie tylko spełniały wymogi norm, ale nie kolidowały z późniejszymi pracami budowlanymi, innymi instalacjami, wyposażeniem, czy eksploatacją budynku. Muszą przewidywać późniejsze modernizacje oraz diagnostykę awarii. Cóż nam z monitoringu, który zawodzi i ma przerwy w działaniu? System alarmowy z fałszywymi sygnałami staje się nieużyteczny. Dołożenie kolejnej pary kabli sygnałowych oznacza kucie? – toż to kolejny poważny remont! Prąd który ucieka? – sami za to zapłacimy.

Ergonomia w pracach elektrycznych i dialog

Jak mówi pan Krzysztof Radziszewski - instalator z krwi i kości z wieloletnim doświadczeniem, dobry instalator musi pamiętać o ergonomii, słuchać potrzeb klienta i jego oczekiwań. Dlatego on w pracy stawia przede wszystkim na dialog, gdyż o tym czy montaż instalacji elektrycznej został przeprowadzony poprawnie, zgodnie z potrzebami klienta, będzie klientowi przypominać każdego dnia.

Na estetykę prac instalatorskich, ergonomię w elektryce, zwaną też systemem obsługi oświetlenia wpływa:

  • Miejsca podłączeń kontaktów i gniazdek elektrycznych,
  • Wysokość ich montażu,
  • Sposób wyprowadzenia kabli.

Fachowy instalator instalacji elektrycznych musi posiadać stosowne uprawnia. Są one wydawane tylko osobom kompetentnym, z właściwą wiedzą, wykształceniem oraz pozytywnie zdanym egzaminem. Warto o tym pamiętać, upewniać się w trakcie rozmów handlowych, czy mamy do czynienia z fachowcem. Przedstawienie klientowi  kopii uprawnień i deklaracji poprawnie wykonanej instalacji to żadna ujma, jeśli kogoś irytuje taka prośba, dla własnego bezpieczeństwa lepiej wstać, wyjść i poszukać firmy dla której bezpieczeństwo każdej ze stron to podstawa, takiej jak wspomniana firma Portfel.

Pamiętajmy sama instalacja, czy to nowa, czy modernizowana, musi być poddana końcowym badaniom kontrolnym, a klient powinien otrzymać z nich protokół sprawdzenia, pod kątem elektrycznym z wynikiem rzecz jasna pozytywnym.

Instalacja elektryczna musi być ściśle zgodna z projektem, a wszelkie zmiany winny być skonsultowane z projektantem i wdrożone zgodnie ze sztuką elektryki. Jednakże jest to praca zespołowa: klient elektryk i zadaniem firmy instalacyjnej jest pogodzenie „nienaruszalności” projektu z praktyką, wymogami prawnymi i wytycznymi co do sposobu jej używania przez klienta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas