Materiał Partnera Instalacje elektryczne - jakie są ich rodzaje?

Instalacje elektryczne - jakie są ich rodzaje?

Instalacje elektryczne są opisywane zazwyczaj jako połączone ze sobą urządzenia, tworzące zespół o zgranych technicznych parametrach, które służą do pełnienie określonych z góry funkcji. Ich napięcie znamionowe nie może wynosić więcej niż 1500V w przypadku prądu stałego, oraz 1000V prądu przemiennego. Zespół ten powinien doprowadzać energię elektryczną do konkretnych odbiorników, idącą od sieci rozdzielczej.

Instalacja elektryczna w kilku słowach

Do instalacji elektrycznej zalicza się konkretny skład urządzeń, różnego rodzaju aparatów i osprzętu niezbędnego do zapewniania stałej dostawy energii. Muszą być one wykonane z najwyższej jakości materiałów, aby przesyłać prąd w bezpieczny sposób, w przeciwnym razie wykorzystanie tańszych urządzeń może być tragiczne w skutkach dla wielu osób znajdujących się w pobliżu instalacji. Instalacje elektryczne są zawsze wykonywane podczas budowy nieruchomości, stanowią one integralną całość i są w dzisiejszych czasach niezbędne, aby w mieszkanie mogło być zamieszkiwane i bezproblemowo eksploatowane. Są one specjalnie projektowane w taki sposób, aby umożliwić przyszłym mieszkańcom otrzymywanie energii elektrycznej przez cały okres ich pobytu w danym miejscu, muszą więc spełniać pewne wymagania i posiadać właściwości techniczne niezbędne do ich wieloletniej żywotności i bezawaryjności. W gniazdkach musi znajdować się odpowiednie napięcie już przy okazji pierwszego montażu instalacji elektrycznej, ponieważ w przeciwnym wypadku użytkownik chcący podłączyć jakiś bardziej wymagający sprzęt, musiałby dokonywać modernizacji odbiorników.

Podział instalacji elektrycznych

Instalacje elektryczne dzielimy na instalacje oświetleniowe, która zasilają źródła światła, obwody kontaktów, przepływowe grzejniki wodne czy też piece elektryczne. Mowa tutaj o urządzeniach o małych wymaganiach co do mocy prądu, zatem stosuje się je zawsze w przypadku budynków mieszkalnych. Spotykamy też instalacje siłowe, które wykorzystywane są zazwyczaj tylko w przemyśle. Zasilają one ogromne silniki elektryczne, maszyny przemysłowe, wielkie urządzenia ogrzewające. Spotykane tutaj formy instalacji to instalacje elektryczne przemysłowe, instalacje elektryczne nieprzemysłowe, lub instalacje elektryczne rolnicze i wykorzystywane w dużych gospodarstwach ogrodniczych, oraz przy hodowlach. W przypadku np. prac drogowych mamy do czynienia również z instalacjami elektrycznymi tymczasowymi, a z kolei normalne instalacje nazywane są stałymi. Jeżeli poszukujesz firmy, która wykona dla Ciebie montaż instalacji elektrycznej, skorzystaj z oferty Usługi Budowlane Warka Ireneusz Narloch.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas