Artykuł sponsorowany Instalacja solarna- ekologia i oszczędność w jednym

Instalacja solarna- ekologia i oszczędność w jednym

Większość gospodarstw domowych nie ma problemu z ogrzewaniem wody w okresie zimowym ze względu na używanie kotłów grzewczych. Problem pojawia się latem, kiedy to należy ogrzewać wodę za pomocą grzałki elektrycznej bądź specjalnie odpalanego kotła. Dla przeciętnej rodziny stwarza to niemałe wydatki i uszczupla domowy budżet. Najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji jest instalacja solarna- oszczędna i ekologiczna

Montaż

Do zamontowania instalacji solarnej potrzebujemy dwóch głównych elementów:

●       kolektora,

●       zbiornika ciepłej wody użytkowej.

Kolektor zazwyczaj umieszczany jest na dachu, ale możliwe jest umiejscowienie go na bezpośrednio na ziemi bądź ścianie domu. Wszystko zależy od tego, jak nasłonecznione jest miejsce, w którym chcemy go zamontować. Ważne jest zmaksymalizowanie ekspozycji kolektora na światło, w innym wypadku woda może nie nagrzać się w pełni. Niestety, w ciągu lata występuje wiele dni pochmurnych, kiedy słońce nie wygląda zza chmur. Wówczas musimy dogrzać wodę elektryczną grzałką. Zimą także możemy cieszyć się ciepłą wodą dzięki energii słonecznej, a szczególnie w mroźne i bezchmurne dni.

Zbiornik ciepłej wody użytkowej wyposażony jest w dwie wężownice. W jednej z nich wodny roztwór glikolu oddaje ciepło do zbiornika ciepłej wody użytkowej, które wcześniej nagromadził z energii słonecznej w kolektorze. Druga wężownica służy do podgrzewania w wody z drugiego źródła energii- najczęściej energii elektrycznej. Dzięki temu woda jest podgrzana nawet w te dni, gdy słońce nie wyszło ani na sekundę zza chmur.

Za gorąca woda

W naszym nieprzewidywalnym klimacie coraz częściej obok dni pochmurnych pojawiają się te nadwyraz upalne i słoneczne. Duża ilość energii słonecznej dostarczonej do kolektora może spowodować ogrzanie wody do nawet powyżej 60°C. Dlatego warto zamontować u wyjścia ciepłej wody termostatyczny zawór mieszający. Ustawiamy na nim docelową, komfortową temperaturę wody i nie zaskoczy nas wrzątek z kranu.

Ile kolektorów zamontować oraz jaki zbiornik ciepłej wody użytkowej wybrać?

Ilość kolektorów montowanych przy jednym gospodarstwie domowym zależy od ilości domowników. To samo tyczy się pojemności zbiorników ciepłej wody użytkowej. Jeśli nasza rodzina liczy od dwóch do czterech osób, montujemy jeden lub dwa kolektory płaskie o powierzchni 2 m² wraz ze zbiornikiem o pojemności 200 l. Rodzina licząca od czterech do sześciu domowników montuje dwa lub trzy kolektory oraz zbiornik 300 l. Dla domu zamieszkałego od sześciu do ośmiu osób korzystamy z trzech, a nawet czterech kolektorów połączonych ze zbiornikiem 400 l.

Podczas montażu kolektorów słonecznych i podłączania ich do domowej sieci hydraulicznej warto skorzystać z usług doświadczonych wykonawców. Firma Instal-Tech Rafał Krupka z woj. wielkopolskiego specjalizuje się w montażu instalacji, w tym instalacji słonecznych. Profesjonalne doradztwo, szybki czas realizacji oraz niska cena gwarantują zadowolenie każdego klienta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas