Materiał Partnera Instalacja odgromowa – wskazówki dla inwestora

Instalacja odgromowa – wskazówki dla inwestora

Instalacja odgromowa to najskuteczniejszy sposób na ochronę przed szkodami wyrządzonymi przez piorun. Jeżeli chcesz zabezpieczyć swój dom przed wyładowaniami atmosferycznymi i zapobiec uszkodzeniom sprzętów elektrycznych, warto pomyśleć o montażu piorunochrona i oprzyrządowania pomocniczego.

Piorunochron – krótka charakterystyka

Podstawowym zadaniem piorunochronu jest przejęcie i odprowadzenie prądu z wyładowania piorunowego. Instalacja odgromowa nie tylko ochrania osoby znajdujące się w budynku, ale zapewnia niezakłócone działanie urządzeń elektrycznych znajdujących się na terenie obiektu. Urządzeniami, najbardziej zagrożonymi na porażenie, są anteny i sprzęty zainstalowane na elewacji lub dachu, dlatego należy objąć je szczególną ochroną.

Z czego składa się instalacja odgromowa?

W skład instalacji odgromowej wchodzą metalowe przewody instalowane na dachu i bezpośrednio łączące się z ziemią. Prąd piorunowy przyjmowany jest przy pomocy układów zwodów, które odprowadzają go do ziemi, a następnie przekazują układowi uziomowemu i rozpraszają po gruncie. Proces jest w pełni bezpieczny zarówno dla urządzeń elektrycznych, jak i osób przebywających wewnątrz domu.

Prawidłowy montaż instalacji odgromowej – o czym pamiętać?

Podstawowym elementem instalacji są przewody odprowadzające, które przekierowują prąd piorunowy ze zwodów do uziomów. Przewody powinny być instalowane na zewnętrznej elewacji budynku z zachowaniem 2-centymetrowego dystansu od ściany. Jeżeli na ścianach zewnętrznych nie znajdują się żadne łatwopalne materiałem, przewody mogą być montowane wzdłuż rur spustowych i rynien, a także pod tynkiem.

Bardzo ważnym elementem instalacji odgromowej są zaciski probiercze, umieszczane w puszce ochronnej, ułatwiające połączenie przewodów z uziemieniem.

Wspomniane wyżej uziomy, instalowane na ziemi, rozpraszają prąd z wyładowania piorunowego. W wielu przypadkach funkcje uziomów pełnią elementy wchodzące w skład podziemnej części budynków lub rurociągi metalowe. Alternatywą dla uziomów zaadaptowanych z naturalnych konstrukcji architektonicznych są uziomy sztuczne, np. w formie piaskownika bądź ocynkowanej taśmy stalowej usytuowanej na głębokości nie mniejszej niż 50 cm i nie bliżej niż 100 cm od obiektu mieszkalnego.

Montaż instalacji odgromowej

W zależności od warunków terenowych i wymogów architektonicznych wyróżniamy dwa typy montażu instalacji odgromowej – metodę naciąganą oraz montaż standardowy. Metoda naciągana, stosowana przez dobrych usługodawców elektrycznych, takich jak Elektro-hurt, jest o tyle wygodna, że nie ma potrzeby zastosowania dużej liczby uchwytów. Kable instalowane są na sztywnych kotwach z uchwytami i śrubami, które znajdują się w ścianach i na dachu.

W przypadku montażu standardowego, stosowanego przez właścicieli budynków z niewielką połacią dachową lub skomplikowanym kształcie zwody i przewody instalowane są przy użyciu specjalnych uchwytów dystansowych. Na dachu płaskim i ścianach stosuje się natomiast uchwyty i kołki rozporowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas