Artykuł sponsorowany Instalacja kotła grzewczego krok po kroku

Instalacja kotła grzewczego krok po kroku

Obecnie coraz więcej osób wymienia swoje kotły grzewcze. Wiele z tych starych, np. te klasy 3, to prawdziwe źródło trucizny dla domowników i otoczenia. Za to najnowsze kotły klasy 5, czyli na pellet i ekogroszek, spełniają normy prawne, są ekologiczne i bezpieczne. W dodatku starsze piece mają już niedługo zostać wycofane z użycia. Dlatego lepiej dowiedz się już teraz, jak wygląda instalacja kotła grzewczego krok po kroku.

 

Jak zainstalować kocioł grzewczy?

Masz dwie opcje do wyboru. Możesz zamontować nowy piec samodzielnie lub z pomocą wyspecjalizowanej ekipy. Niezależnie, na jaki sposób się zdecydujesz, warto poznać zasady instalacji.

Nowoczesne kotły np. na pellet, są bardziej rozbudowane niż starsze generacje. Mają już zamontowane elementy takie jak pompa obiegowa, wentylator i sterownik. Jeśli więc chcesz postawić na takie rozwiązanie, przede wszystkim zaplanuj odpowiednią ilość miejsca.

Kotły klasy 5 są większe. Właśnie z tego względu instalacja kotła grzewczego powinna przebiegać w przestrzennym pomieszczeniu. Zasobniki i podajniki również zajmują sporo miejsca, dlatego mała kotłownia nie będzie dobrym wyborem. Poza tym musisz znaleźć też przestrzeń na naczynie zbiorcze czy zasobnik ciepłej wody.

Można orientacyjnie przeliczyć ilość wymaganego miejsca. Kotły na pellet mają zazwyczaj szerokość 50-70 cm i głębokość 110-170 cm. Dlatego między ścianami pomieszczenia a kotłem powinno być około 50-60 cm wolnej przestrzeni. W przypadku kotła na ekogroszek z zasobnikiem jest to do 1,5 m szerokości i z reguły nie więcej niż 1 m głębokości. Tutaj też odległości powinny wynosić około 60 cm, przy czym z przodu około metra. Uważaj też, by nie utrudnić dostępu do innych elementów np. drzwi.

Etap montażu składa się z kilku niezbędnych czynności. Najpierw musisz podłączyć kocioł do przewodu dymowego i instalacji grzewczej, następnie zamontować naczynie zbiorcze w najwyższym punkcie instalacji. Potem zajmij się podłączeniem sterownika i osprzętu. Na końcu nie zapomnij o płukaniu, odpowietrzeniu i napełnieniu instalacji.

 

O czym pamiętać przy instalacji kotła grzewczego?

Ogromną rolę odgrywają warunki w pomieszczeniu. Jak mówi specjalista z firmy Neopellet, kotły nie powinny być umieszczane w miejscu ze słabą izolacją przeciwwilgociową. Jeśli podczas opadów woda się przedostanie do pomieszczenia, szybko spowoduje korozję pieca, a nawet doprowadzi do porażeń prądem. Pamiętaj też, by podłączyć rzetelnie wszystkie elementy, w tym hydrauliczne, elektryczne i kominowe.

Piec obsługuje kilka obiegów ciepła, w których mogą panować inne parametry. Kocioł koniecznie trzeba przyłączyć do wszystkich obiegów. Poza tym równie istotny jest prąd. Nowe kotły mają liczne mechanizmy automatyzacji pracy, takie jak np. silniki elektryczne. Prąd jest konieczny do rozpalenia pieca. Nie zapomnij też o rzetelnym podłączeniu do instalacji kominowej.

Jeśli nie masz pewności, czy dobrze podłączysz instalację, możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów. Specjalizują się w tego typu usługach i eliminują ryzyko popełnienia błędu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas