Materiał Partnera Hydroizolacja - czym jest i jakie są jej rodzaje

Hydroizolacja - czym jest i jakie są jej rodzaje

Aby konstrukcja budynku stała w nienaruszonym stanie przed długi czas, należy zadbać o wiele czynników. Jednym z nich jest odpowiednia izolacja przeciwwodna, która zabezpiecza konstrukcję przed wilgocią. Na czym dokładnie polega hydroizolacja obiektu oraz jakie są jej rodzaje? W poniższym artykule wyjaśniamy te zagadnienia. Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy serdecznie do dalszej lektury.

Czym jest hydroizolacja?

Hydroizolacja to specjalna warstwa ochronna, jaką tworzy się na wybranych elementach konstrukcji budynku, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń spowodowanych oddziaływaniem wody. Stosuje się ją nie tylko na fundamentach, ale także na każdej powierzchni, która ma styczność z wodą, na przykład taras, balkon, podłoga w łazience.

Wilgoć, jaka przedostaje się do wnętrza budynku, może mieć wiele przyczyn, jednak jedną z nich jest całkowity brak izolacji przeciwwodnej, jej niepoprawny montaż lub znaczne uszkodzenie. W dłuższej perspektywie prowadzi do uszkodzeń konstrukcji i znacznie osłabia stan techniczny obiektu. Warto mieć także świadomość, że takie warunki sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów, które negatywnie oddziałują na zdrowie człowieka.

Jak widać, właściwa hydroizolacja jest bardzo ważna, a konsekwencje jej braku lub uszkodzenia zagrażają zdrowiu i wytrzymałości budynku.

Rodzaje hydroizolacji

Istnieje kilka rodzajów hydroizolacji, które stosuje się w różnych sytuacjach. Jest to m.in.:

  • hydroizolacja lekka przeciwwilgociowa,
  • hydroizolacja średnia przeciwwodna,
  • hydroizolacja ciężka przeciwwodna.

Hydroizolację przeciwwilgociową typu lekkiego stosuje się często do uszczelniania ścian piwnic, które znajdują się na podłożu przepuszczalny lub piaszczystym. Co istotne, ten typ izolacji wykonuje się wyłącznie, jeśli poziom wód gruntowych znajduje się poniżej fundamentów. HydroIzolacja lekka składa się z powłoki bitumicznej, masy uszczelniającej oraz tworzyw sztucznych.

Izolacja przeciwwodna średnia jest przeznaczona do uszczelniania ścian i nawierzchni, które są narażone na kontakt z wodą. Dzięki zastosowaniu takiej warstwy ochronnej woda nie wsiąka wewnątrz budynku, lecz spływa swobodnie i nie wywołuje dalszych szkód. Do wykonania hydroizolacji typu średniego wykorzystuje się głównie z papę podkładową.

Jeśli chodzi natomiast o hydroizolację ciężką, należy ją stosować na powierzchnie narażone na wpływ ciśnienia hydrostatycznego. Do wykonania tego rodzaju warstwy ochronnej należy zastosować najtrwalsze materiały tj. powłoki bitumiczne, papy, czy cienkie blachy.

Wykonanie izolacji przeciwwodnej - komu zlecić?

Montaż izolacji przeciwwodnej wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego powinien być wykonany przez profesjonalistów, jak na przykład firmę Intac System z Krakowa. Przed wyborem zleceniobiorcy zawsze przeczytajcie opinie na temat jakości jego usług w internecie oraz sprawdźcie doświadczenie i kwalifikacje. Jest to niezbędne, aby uchronić się przed niekorzystnymi konsekwencjami, jakie niesie ze sobą uszkodzona izolacja.

Opracowanie:

Intac System Sp. z o.o.

Kraków , Kosocicka 43A

Podziel się