Artykuł sponsorowany Gruntowa pompa ciepła jako rozwiązanie na miarę naszych czasów

Gruntowa pompa ciepła jako rozwiązanie na miarę naszych czasów

Nie da się ukryć, że pompy ciepła dobrze wpisują się w proekologiczne rozwiązania. Stanowiąc alternatywę dla ogrzewania olejowego bądź gazowego,  nie produkują substancji szkodliwych, opierając się wyłącznie na naturalnych źródłach energii. Czerpią one ciepło z powietrza, wody bądź gruntu, które ulega transformacji, aby zostać przeniesione do wnętrza obiektu poprzez właściwą instalację. W naszej szerokości geograficznej szczególne opłaca się postawienie na gruntowy system ogrzewania, dlatego warto przybliżyć jego specyfikę.

Gruntowa pompa ciepła – zasada funkcjonowania

Przy wyborze pompy ciepła, kluczowe znaczenie ma wybór tzw. źródła dolnego służącego do pozyskania potrzebnej energii. Szczególnie szerokie możliwości dają nam powierzchniowe warstwy ziemi, gdyż na głębokości piętnastu metrów panują w nich stałe warunki przez cały rok. Tym samym właściwości gruntu wykorzystuje się do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej w sposób wręcz nieograniczony. Jako że technologia bazująca na pompie gruntowej wykorzystuje proces transportu energii z ośrodka zimniejszego do cieplejszego, źródło dolne śmiało określa się jako swego rodzaju akumulator, zaś samą pompę jako transformator przekazujący ciepło do źródła górnego, którymi są standardowe grzejniki czy elementy systemu ogrzewania podłogowego. Pobieranie energii cieplnej nie jest jednak możliwe bez montażu wymienników gruntowych, a więc systemu rur ułożonych na odpowiedniej głębokości w pozycji poziomowej lub pionowej. To w nich dochodzi do przepływu czynnika chłodniczego, który zmienia swój stan skupienia w parowniku pompy. Na dalszym etapie za pomocą sprężarki zwiększa się jego ciśnienie, a także temperatura, aby następnie trafił on do skraplacza, systematycznie przekazując ciepło instalacji.

Kwestia wyboru

Gruntowe pompy ciepła wymagają dostosowania do parametrów technicznych danego budynku. Na szczęście urządzenia są na tyle zróżnicowane, że można je zamontować zarówno w nowych, jak i już wyeksploatowanych nieruchomościach. Ostatecznego wyboru najlepiej dokonać, konsultując się z fachowcami, których z pewnością odnajdziemy w renomowanej firmie Instal Term. Jej wykwalifikowana załoga stanowi gwarancję solidnego projektu i sprawnego montażu urządzenia, które będzie w pełni spełniało nasze oczekiwania. Na powyższą firmę możemy również liczyć w kwestii instalacji centralnego ogrzewania czy systemów wodno-kanalizacyjnych. Zdecydowanie warto zapoznać się bliżej z jej profilem działalności.

Atuty gruntowej pompy ciepła

Stawiając na gruntowe pompy ciepła, nie musimy martwić się o rozpalenie w piecu oraz regularnie czyszczenie popielnika. Urządzenia te są całkowicie przyjazne naturze, pobierając znikomą ilość energii elektrycznej, co przekłada się na redukcję wysokości rachunków. Doskonały duet tworzy przede wszystkim z systemem fotowoltaicznym, pozwalając stworzyć w stu procentach ekologiczny układ grzewczy. Chociaż taki krok wymaga sporych nakładów inwestycyjnych, dla wizji przyszłych oszczędności, warto skorzystać z dostępnych programów dofinansowujących.

Co oprócz korzyści ekonomicznych i braku emisji substancji szkodliwych proponują nam gruntowe pompy ciepła? Z pewnością na ich korzyść przemawia łatwa optymalizacja pracy systemu grzewczego dzięki dostępności licznych funkcji. Niektóre urządzenia da się kontrolować w sposób zdalny, przez co dla regulacji parametrów nie musimy odwiedzać kotłowni. Współczesne pompy zapewniają duży poziom bezpieczeństwa użytkowania, chroniąc chociażby przed skutkami gwałtownych zmian w ciśnieniu bądź przegrzania instalacji. Liczne modele wyposaża się ponadto w układ elektronicznego ,,soft startu’’, przeznaczonym do ograniczania udaru prądu. Gruntowe pompy ciepła odznaczają się również cichą pracą, co w wynika z przemyślanego systemy obudowy oraz wibroizolacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas