Materiał Partnera Gres polerowany i szkliwiony – różnice i główne cechy

Gres polerowany i szkliwiony – różnice i główne cechy

Gres to materiał idealny do wykańczania wnętrz – zarówno podłóg, jak i ścian, a także podkreślający charakter tarasu czy balkonu. W sklepach budowlanych znajdują się dwie najpopularniejsze jego odmiany: gres polerowany i szkliwiony. Czym się różnią, jakie są ich wady i zalety i do jakich pomieszczeń będą najlepiej się nadawały?

Czym jest gres?

Gres to materiał na płytki ceramiczne. Tworzy się go z kamionki szlachetnej. Jest to bardzo wytrzymały materiał – potrafi znieść nacisk do 500 kg/cm2! Nie chłonie wilgoci, dlatego płytki z niego stworzone idealnie nadają się do pomieszczeń, a także na zewnątrz, gdzie będą narażone na stały kontakt z wodą, a także jej zamarzanie. Do wypalania i utwardzania gresu stosuje się temperatury dochodzące do 1300 stopni Celsjusza, dzięki czemu nabiera odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Płytki z gresu świetnie sprawdzą się jako wykończenie podłóg i ścian. Można obudowywać nimi parapety, wanny i spłuczki WC. Nadaje się także na tarasy i balkony.

Dwa najpopularniejsze typy gresu to ten polerowany i szkliwiony. Czym się różnią, gdzie stosować który rodzaj i jakie są ich najważniejsze cechy?

Gres polerowany – wady i zalety

Polerowanie gresu sprawia, że jest on bardzo gładki, a także błyszczący. Może być wybłyszczony do tego stopnia, że płytki będą odbijać obraz niczym lustro. Może imitować kamień, drewno, tynki dekoracyjne. Dostępny jest w wielu różnych kolorach i formatach.

Do jego wad, związanych z gładkością, należy śliska powierzchnia po zalaniu wodą. Może być to bardzo niebezpieczne jako podłoga w łazience czy na tarasie. Gdy polejemy gres polerowany kolorową cieczą, zostanie na nich brudna plama, którą z czasem trudno usunąć, ponieważ może on wchłonąć część płynu. Warto też zwrócić uwagę na to, czy kupowane przez nas płytki wymagają impregnacji. Większość jest już impregnowana fabrycznie lub nie wymaga takich zabiegów.

Tego typu płytki świetnie sprawdzą się jako wykończenie ścian w salonie czy korytarzu, a także podłóg w pomieszczeniach, w których będą rzadko lub w ogóle moczone. Są eleganckie i pasują szczególnie do luksusowych aranżacji wnętrz.

Poszukajmy bezpośrednich importerów gresu polerowanego, takich jak GRESPOL. Dzięki zakupom online od tej firmy unikniemy dodatkowych marży, a także będziemy mogli wybierać z szerokiej oferty, dopasowując design płytek do niemalże każdego stylu pomieszczenia.

Cechy gresu szkliwionego

Gres szkliwiony to jeszcze szersza gama kolorystyczna i dekoracyjna, niż w przypadku gresu polerowanego. Płytka może być zarówno błyszcząca, jak i matowa, falowana, płaska, strukturalna. Są one antypoślizgowe, więc świetnie nadają się do łazienek czy na taras.

Do wad gresu szkliwionego należy trudność z utrzymaniem czystości – brud gromadzi się w strukturze płytek i każdym ich zagłębieniu. Dodatkowo dużo łatwiej je przez to uszkodzić. Zalety obu rozwiązań są też ich wadami, więc każde pomieszczenie warto rozważyć indywidualnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas