Artykuł sponsorowany Gospodarka magazynowa – rodzaje magazynów

Gospodarka magazynowa – rodzaje magazynów

Magazyn to miejsce, które przeznaczone jest do składowania materiałów, przedmiotów i elementów. Może zajmować otwarte składowisko, znajdować się pod wiatą lub budowli magazynowej. Na składowiskach otwartych i półotwartych możemy przechowywać zasoby, które są całkowicie odporne na czynniki atmosferyczne, jak niektóre materiały budowlane. Na budowle magazynowe zwykle wybieramy hale stalowe ze względu na niski koszt budowy.

Funkcje magazynów

Magazyny możemy podzielić na wiele różnych kategorii, nie tylko ze względu na konstrukcję. Według pełnionych funkcji mamy magazyny długoterminowego składowania, kontenerowe, celne i dostawcze. W tych ostatnich gromadzi się i kompletuje towar w określonej kolejności. Mamy magazyny produkcyjne, przemysłowe i przed montażowe, dzielimy je na prywatne oraz publiczne, główne oraz lokalne. Większość to magazyny uniwersalne, które służą do składowania różnego rodzaju towarów. Do magazynów zaliczamy także miejsca, w których znajdują się zbiorniki na ciecze i gazy oraz silosy do przechowywania sypkich towarów, na przykład zbóż.

Wysokość składowania

Klasyfikacja magazynów pod względem wysokości składowania jest różna w różnych państwach na całym świecie. W Polsce magazynami niskiego składowania nazywa się te, które mają wysokość do 4,2 m. Od 4,2-7,2 m mamy magazyny średniego składowania, a powyżej 7,2 m magazyny wysokiego składowania. Magazyny mogą być wyposażone w różnego rodzaju urządzenia do składowania jak regały, wieszaki, stojaki czy zasieki. Do środków transportowych w magazynach zaliczamy wszelkiego rodzaju wózki, suwnice, żurawie czy manipulatory. Od tego, w jaki sposób chcemy wyposażyć magazyn i co dokładnie będziemy w nim przechowywać, w jaki sposób transportować, zależy koncepcja projektu hali - mówi specjalista z firmy Profix z Krakowa. Na przykład hala, którą zamierzamy wyposażyć w suwnicę, musi mieć dostosowaną do tego konstrukcję nośną, która pozwoli na jej montaż i będzie wytrzymała na obciążenia zadawane przez urządzenie.

Rozplanowanie magazynu

Magazyn powinien być zaprojektowany i rozplanowany w taki sposób, by był najbardziej ergonomiczny i ekonomiczny. Mamy magazyny niezmechanizowane, zmechanizowane i zautomatyzowane, w zależności od potrzeb. Planując wielkość magazynu, bierzemy pod uwagę wielkość obsługiwanego rynku, gabaryty przechowywanych produktów oraz system transportu i przeładunku. W przypadku magazynów, w których gromadzimy półprodukty, bierzemy pod uwagę czas cyklu produkcji. Szczególną uwagę zwracamy na magazyny, w których przechowywane są produkty świeże - warzywa, owoce. Musimy dostosować magazyn do metod zapobiegania psuciu się produktów, ponieważ w każdym przypadku zależy nam na magazynowaniu bez strat.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas