Materiał Partnera Geodeta – kluczowa osoba przy pracach nad budową domu

Geodeta – kluczowa osoba przy pracach nad budową domu

Budowa domu jest procesem wielofazowym, który wymaga zaangażowania kilku specjalistów, w tym właśnie geodety. Odpowiedzialny jest on za urzeczywistnienie projektu, dlatego dokonuje pomiarów i obrysów domu, co w przyszłości zaowocuje posiadaniem m.in. prostych i stabilnych ścian. W związku z tym wybór fachowców do tego zadania jest dość istotny. Czym w zasadzie zajmie się geodeta na budowie?

Zadania geodety w procesie budowlanym

Przystępując do spełniania marzenia, jakim jest posiadanie własnego domu, w pierwszej kolejności należy zatrudnić geodetę, ponieważ bez skorzystania z jego usług nie otrzyma się pozwolenia na budowę. Podczas realizacji inwestycji co najmniej trzykrotnie skorzystamy z usług tego specjalisty. Geodeta rozpoczyna pierwszy etap swojej pracy poprzez sporządzenie mapy do celów projektowych. Dzięki niej architekt dokona adaptacji projektu, czyli dostosowania planu domu do konkretnej działki. Dotyczy to zarówno zgłoszenia budowy z projektem budowlanym, jak i wspomnianego pozwolenia, które jest najważniejsze.

Kolejnym krokiem jest wytyczenie budynku, czyli jego osi, a następnie punktów głównych i ścian zewnętrznych. Na podstawie projektu geodeta określa miejsca na podłożu pod dany budynek. Od tego momentu można rozpocząć prace budowlane. Po ich zakończeniu niezbędna staje się mapa powykonawcza, także sporządzona przez geodetę. Takie opracowanie kartograficzne przygotowywane jest w celu zobrazowania położenia i kształtu obiektów oraz sposobu ich zagospodarowania.

Ceny usług geodezyjnych podczas budowy

W momencie podjęcia decyzji o budowie domu należy wziąć pod uwagę usługi geodezyjne, bez których żadna inwestycja nie ma prawa się odbyć. Koszty wahają się w zależności od województwa i charakterystyki prac. Mogą być dość wysokie, jednakże bezbłędne wykonanie usług jest tego warte. Pierwsza wizyta, która charakteryzuje się oceną i kontrolą działki, a często także wyznaczeniem jej granic, to wydatek szacowany na ok. 1000 zł. Wytyczanie budynku to ok. 1400 zł. Natomiast sporządzenie mapy do celów projektowych w zależności od terenu i oczywiście cennika danej firmy to koszt między 1500-1700 zł.

Podobnie wygląda to w przypadku wznowienia granic działki, czyli 1200-1600 zł. Po zakończeniu budowy należy jeszcze złożyć wniosek o pozwolenie użytkowania budynku, do tego celu potrzebna jest mapa inwentaryzacyjna, za którą trzeba zapłacić ok. 400-600 zł. Jak się zatem okazuje, współpraca z geodetą jest bardzo istotna przy realizacji inwestycji budowlanej. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór firmy Geotlas. Wieloletnie doświadczenie w branży i wysokie kompetencje sprawiają, że wspomniane usługi geodezyjne zostaną wykonane rzetelnie i w krótkim czasie.

Opracowanie:

Geotlas Usługi geodezyjne i kartograficzne mgr inż. Marcin Kulas

Tarnów , Bernardyńska 21 lok. 5

Podziel się