Artykuł sponsorowany Gdzie znajdują zastosowanie pompy głębinowe?

Gdzie znajdują zastosowanie pompy głębinowe?

Na działkach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci wodociągowej, stosowane są często studnie głębinowe. Do ich sprawnego funkcjonowania potrzeba jednak pompy głębinowej. Wykorzystywana jest ona do wyniesienia wody w górę nawet na kilkaset metrów – studnia głębinowa może bowiem mieć głębokość sięgającą 30, i więcej, metrów.

Podstawowe rodzaje pomp głębinowych

Powszechnie znane jest zastosowanie pomp głębinowych w konstrukcji studni głębinowych. W tym celu wyjściowym kryterium doboru pompy stanowi średnica studni. Na rynku znajdziemy modele przeznaczone do studni o konkretnej średnicy np:

 • do studni trójcalowych,
 • do studni czterocalowych,
 • do studni sześciocalowych,
 • do studni ośmiocalowych.

Pozwala to dostosować sprzęt o optymalnej wydajności w stosunku do rozmiarów ujęcia wody. Innym podziałem, jaki możemy zastosować do pomp głębinowych, jest podział według budowy. Na tym gruncie wyróżniamy pompy z płaszczem chłodzącym oraz bez płaszcza. W tych pierwszych pompa wraz z silnikiem obudowana jest płaszczem wykonanym ze stali nierdzewnej, tak że przepływająca w nim woda chłodzi silnik pompy. Taka konstrukcja pompy głębinowej daje możliwość jej zabudowy w studni o dużej średnicy lub nawet w otwartym zbiorniku. W przypadku braku płaszcza chłodzącego pompa może pracować tylko w studni o średnicy, do której została stworzona. Pompy głębinowe wykorzystywane są do pompowania wody czystej lub lekko zanieczyszczonej. Ich głównym przeznaczeniem jest zaopatrywanie w wodę domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych i działek rekreacyjnych, ale sprawdzą się również w zakładach produkcyjnych.

Zalety i zastosowanie pomp głębinowych

Do sterowania nowoczesnych pomp głębinowych stosuje się specjalne urządzenia zapewniające ich automatyczny sposób pracy. Polega on na tym, że w momencie wystąpienia poboru wody w jednym z punktów czerpalnych, pompa samodzielnie się uruchamia i wyłącza, gdy pobór ustanie. Dzięki użyciu zbiornika hydroforowego możemy uniknąć szybkiego zużycia pompy. Zbiornik taki gromadzi zapas wody i akumuluje ciśnienie, co zapobiega częstemu załączaniu pompy. Ponadto zalety pomp głębinowych obejmują wysoką trwałość oraz sprawność energetyczną. Coraz częściej wyposażane są one w elementy zabezpieczające przed suchobiegiem.

Jak już wspomnieliśmy, pompy głębinowe znajdują swoje zastosowanie również w innych miejscach niż studnie głębinowe. Urządzenia oferowane przez firmę Ebara Pompy Polska sp. z o.o., stosowane są do:

 • czerpania wody ze zbiorników wolnostojących,
 • pompowania uzdatnionej wody morskiej,
 • obniżania poziomu wód gruntowych,
 • odwadniania podziemnych konstrukcji,
 • wspomagania funkcjonowania sieci wodociągowych,
 • wspomagania funkcjonowania instalacji nawadniających,
 • tłoczenia i podnoszenia ciśnienia cieczy w procesach technologicznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas