Artykuł sponsorowany Gdzie wykorzystuje się żwir kwarcowy?

Gdzie wykorzystuje się żwir kwarcowy?

Żwir kwarcowy to naturalne kruszywo o frakcji powyżej 2 mm. Spotykany jest dość powszechnie na terenie całej Polski. Należy on do jednych z najpopularniejszych rodzajów żwirów dostępnych w sprzedaży. Występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Jego głównym atutem jest to, że się nie pyli, a także nie wymaga płukania. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób pozyskuje się żwir kwarcowy oraz gdzie surowiec ten wykorzystywany jest najczęściej?

Sposoby pozyskiwania żwiru kwarcowego

Żwir kwarcowy, tak samo, jak inne kruszywa naturalne np. piasek, jest pozyskiwany w kopalniach odkrywkowych, które są zlokalizowane na terenach bogatych w złoża tych surowców. Po wydobyciu wszystkie kruszywa przechodzą proces dalszej obróbki technologicznej. Polega on na m.in. oczyszczeniu pozyskanego materiału z ewentualnych zanieczyszczeń, skruszeniu go do pożądanej frakcji, a w niektórych przypadkach również płukaniu. Dzięki temu żwir kwarcowy trafiający do sprzedaży jest właściwie oczyszczony, a jego ziarna posiadają odpowiednią wielkość.

Jednym z dostawców żwirów kwarcowych jest kopalnia surowców mineralnych ZAS-BUD, która posiada w stałej ofercie żwiry o różnej frakcji. Dodatkowo proponuje swoim klientom żwiry filtracyjne, żwiry do polimerobetonu, a także żwiry do drenażu. Dzięki doskonałej lokalizacji zakład przeróbczy mieści się w Ujeździe koło Tomaszowa Mazowieckiego, firma dysponuje bogatymi złożami kruszyw o wysokiej jakości. Dodatkowo ma bardzo dobre skomunikowanie z resztą kraju, a to ułatwia transport surowców.

Jakie jest zastosowanie żwiru kwarcowego?

Żwiry kwarcowe, dzięki swojej budowie oraz kolorystyce uznawane są za surowiec o bardzo dużej uniwersalności. Powszechnie używa się ich do prac budowlanych. Poza tym znajdują zastosowanie w ogrodnictwie, a także jako materiał dekoracyjny. W branży budowlanej żwir spełnia funkcję wypełniacza, dodawanego do różnego rodzaju mas betonowych. W ten sposób zwiększa wytrzymałość betonowych elementów.

Z kolei w przypadku zastosowań ogrodniczych żwir kwarcowy jest materiałem, który pozwala na wykonanie efektownych i praktycznych aranżacji. Warto wiedzieć, że warstwa żwiru kwarcowego stanowi skuteczną barierę zapobiegającą wyrastaniu chwastów, a także zapewnia prawidłowy przepływ wody i chroni glebę przed nadmiernym przesuszeniem. Dlatego żwir polecany jest m.in. do donic ogrodowych i rabat kwiatowych. Innym obszarem zastosowania żwiru kwarcowego jest akwarystyka, gdzie służy on jako podłoże.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas