Artykuł sponsorowany Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne?

Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne?

Sprawność instalacji fotowoltaicznej niewątpliwie zależy od miejsca montażu paneli. Przyjęło się, że panele słoneczne montowane są na dachu, ale nie jest to normą. Teoretycznie panele fotowoltaiczne sprawdzą się na każdym rodzaju dachu, czy to skośnym, czy płaskim, to jednak bywa, że lepszym rozwiązaniem będzie montaż paneli na gruncie. Od czego zależy decyzja o miejscu montażu paneli fotowoltaicznych? Jak powinny być ułożone panele, aby ich wydajność była jak największa?

Kiedy na panele nie sprawdzi się dach?

Mimo że panele fotowoltaiczne mogą być montowane na każdym praktycznie dachu, czy to skośnym, czy też płaskim. Nim zostanie podjęta decyzja o montażu paneli na dachu, muszą być przeprowadzone konkretne badania. Należy sprawdzić panujące w okolicy posesji warunki atmosferyczne takie jak kierunek i siła wiatru, opady śniegu i miejsce jego zalegania, czy też istniejąca ochrona przeciwburzowa budynku. Nie można zapomnieć o sprawdzeniu ilości godzin ze słońcem, w jakich godzinach i gdzie pada cień, czy też wpływ pobliskich drzew i obiektów architektonicznych w okolicy na zacienienie dachu. Minimalna ilość drzew jest wskazana celem zapewnienia właściwej cyrkulacji powietrza i naturalnej metody chłodzenia paneli, ale zbyt ich duża ilość znacznie osłabi wydajność, sprawność instalacji. Czasami, jeśli przeszkody architektoniczne osłabiają moc paneli, montuje się panele na dachu, instalując dodatkowo optymalizatory, jednak „ich moc” jest ograniczona, dlatego, jeśli istnieją wyraźne przesłanki do montażu paneli przy gruncie, rezygnuje się w takim przypadku z montażu paneli fotowoltaicznej na dachu. Reasumując część dotyczącą montażu paneli fotowoltaicznych na dachu, warto wiedzieć, że najlepiej z punktu widzenia maksymalnej ich wydajności jest umieścić panele na południowej stronie domu pod kątem 3-40 stopni, dzięki czemu przez cały rok i cały dzień słońce będzie oświetlać maksymalną część paneli. Przykładem firmy, która dba o odpowiednie ułożenie montowanych paneli, jest firma Podlaska Grupa Energetyczna w Białymstoku.

Dlaczego czasem montuje się panele przy gruncie?

Montaż gruntowy instalacji fotowoltaicznej pozwala na większe możliwości odpowiedniego względem słońca ułożenia kąta nachylenia paneli. Montaż przy gruncie zapewnia też lepszą wentylację i dostęp do paneli w przypadku prowadzenia prac konserwacyjnych, przeglądów czy napraw ewentualnych usterek. Montaż paneli na gruncie pozwala również na zainstalowanie większego systemu solarnego, co w przypadku dużej działki, pomieszczeń gospodarczych, czy też domu ma wpływ na optymalizację instalacji. Jednak mimo dużej ilości zalet montażu paneli przy gruncie istnieją pewne przeciwwskazania do skorzystania z tego rozwiązania. Paneli fotowoltaicznych na gruncie nie da się zamontować na podłożu piaszczystym. Z tego względu pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zdecydować się przy rozważaniu montażu instalacji fotowoltaicznej, jest dopilnowanie odbycia przez pracownika firmy montującej panele wizji lokalnej, pozwalającej dobrać właściwe rozwiązania techniczne instalacji w tym miejsce montażu i sposób ułożenia paneli.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas