Materiał Partnera Farmy fotowoltaiczne dla rolników - co warto wiedzieć?

Farmy fotowoltaiczne dla rolników - co warto wiedzieć?

Panele fotowoltaiczne pozwalają uzyskiwać energię ze słońca. Mimo że początkowy koszt instalacji takiego systemu jest spory, zwraca się on dość szybko, a później można już liczyć wyłącznie na oszczędności. Panele słoneczne to rozwiązanie po które coraz chętniej siegają firmy, klienci indywidualni, a także rolnicy. Farmy fotowoltaiczne, czyli skupiska paneli słonecznych, pozwalają bowiem na duże oszczędności w gospodarstwie rolnym.

Farmy fotowoltaiczne - co warto wiedzieć?

Panele słoneczne i farmy fotowoltaiczne na obszarze gospodarstwa rolnego to zwykły widok w krajach takich jak Niemcy, Czechy czy Austria. W Polsce to jeszcze jest rzadkość, choć powoli to się zaczyna zmieniać. Farma to instalacja naziemna złożona z paneli fotowoltaicznych. Jej moc jest zróżnicowana - w zależności od potrzeb danego gospodarstwa. Taka farma może zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne i oczywiście duże oszczędności.

Instalacje fotowoltaiczne nie należą do najtańszych, co może budzić opór w ich montażu, jednak wszyscy zainteresowani mogą liczyć na unijne dofinansowanie.

Zalety własnej elektrowni słonecznej

Własny system fotowoltaiczny to przede wszystkim oszczędności. Co prawda kwota początkowa inwestycji jest dość spora, lecz rolnicy mogą skorzystać z dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ale to jeszcze nie wszystko. Rolnicy płacący podatek VAT mogą go w całości odliczyć, czyli mogą odzyskać 23%. Przez okres kilkunastu lat mogą też skorzystać z kolejnej ulgi - odliczyć 25% od podatku gruntowego. Według ekspertów, montaż fotowoltaiki może się zwrócić nawet po piątym roku, a później rolnika czekają już tylko oszczędności - im większe gospodarstwo, tym większa instalacja i większe oszczędności.

Korzyści z fotowoltaiki

Wiemy już, że panele fotowoltaiczne wiążą się z oszczędnościami. Warto podkreślić, że jest to również bardzo ekologiczne rozwiązanie - panele wytwarzają energię nie produkując zanieczyszczeń i co ważne, można je poddać recyklingowi. Są przy tym praktycznie bezawaryjne, odporne na warunki atmosferyczne (śnieg, grad, wiatr) i trwałe. Ich żywotność wynosi 20-25 lat, chociaż praktyka pokazuje, że panele dobrej jakości są w stanie efektywnie pracować znacznie dłużej. 

Montaż paneli fotowoltaicznych

Rozważasz montaż farmy fotowoltaicznej? Sprawdź ofertę firmy Proton Mateusz Szurmak. To młode przedsiębiorstwo ukierunkowane na nowoczesne i proekologiczne rozwiązania dla rolników, firm i prywatnych domów. Proton zajmuje się nie tylko montażem paneli słonecznych, ale również zapewnia profesjonalne doradztwo i pomoc w uzyskaniu dotacji. Mimo dość krótkiej działalności, firma może poszczycić się dużą wiedzą w swojej dziedzinie, niezwykłą starannością w wykonaniu każdego projektu i indywidualnym podejściem do każdego klienta.

Opracowanie:

Proton Mateusz Szurmak

Prudnik , Stefana Batorego 25 lok. 1

Podziel się