Materiał Partnera
Etapy wiercenia studni głębinowej

Etapy wiercenia studni głębinowej

Studnia głębinowa stanowi idealne rozwiązanie w sytuacji, w której nie mamy dostępu do sieci wodociągowej, a potrzebne nam jest ujęcie  wody o dużej wydajności. Na jej budowę, a następnie korzystanie z wody, nie potrzebujemy zezwolenia, chyba, że planowany pobór wody przekroczy 5m3 na dobę. Pamiętajmy, że jej głębokość nie może przekroczyć 30m. Jakie są etapy jej wiercenia?

Wiercenie studni głębinowej można podzielić na kilka etapów. Sprawdźmy, jakich.

Maksymalne zaopatrzenie w wodę

Określenie maksymalnego, godzinowego zaopatrzenia w wodę jest pierwszym etapem prac nad studnią głębinową. Zależy ono przede wszystkim od powierzchni upraw, ich zapotrzebowania na wodę oraz systemu nawadniania. Jeśli planujemy budowę studni głębinowej do celów, niezwiązanych z rolnictwem, zastanówmy się, jak dużo wody będziemy zużywać na zaopatrzenie domowego gospodarstwa.

Ile wody

Kolejnym etapem będzie sprawdzenie, jakie pokłady wody istnieją w miejscu, w którym chcemy wykopać studnię i czy będzie się ono nadawało do tego celu. Aby to ustalić, można wykorzystać albo metodę elektroporowego badania gruntu, albo wykonać odwiert próbny. Pierwsza metoda pozwala zajrzeć w głąb ziemi do 115m i ustalić miejsce występowania soczewki z wodą. Z kolei dzięki odwiertowi próbnemu można ustalić na jakiej głębokości znajduje się sklepienie oraz spąg warstwy wodonośnej, a także jej miąższość i granulację gleby. Pozwala to oszacować głębokość oraz wydajność studni. Renomowaną firmą, zajmującą się między innymi instalacją studni głębinowych, jest przedsiębiorstwo J. Uliasz Wiercenie Studni. Firma, działająca na rynku od wielu lat, oferuje szeroki wachlarz usług, związanych ze studniami głębinowymi, pompami ciepła oraz wierconymi badaniami geologicznymi. Profesjonalizm, rzetelność, sumienność, indywidualne podejście do klienta, a także korzystanie z najnowszych rozwiązań technologicznych jest tym, co wyróżnia tę firmę na tle innych, funkcjonujących na rynku.      

Montaż studni

Następnym etapem będzie wykonanie odwiertu właściwego oraz montaż rur studziennych. To także etap, w którym wykonuje się próbne pompowanie, mające określić parametry studni. Na jego podstawie dobiera się parametry pompy głębinowej, mającej znaleźć się w studni. Ważne, by zapewniała ona jak największą wydajność przy jak najniższych kosztach instalacji oraz eksploatacji urządzenia i zapewnić długą żywotność studni. Ostatnim etapem będą prace instalacyjne. Fachowcy wykonają obudowę studni, zamontują pompę głębinową oraz doprowadzą wodę do miejsca przeznaczenia.       

Opracowanie:

Uliasz Józef Firma usługowa

Rogi , Kościelna 63

Podziel się