Materiał Partnera Elewacje drewniane domów jednorodzinnych – dlaczego warto na nie postawić?

Elewacje drewniane domów jednorodzinnych – dlaczego warto na nie postawić?

Najlepsze firmy ogólnobudowlane w Polsce oprócz samej budowy domu i aranżacji wnętrz w modelu pod klucz, są w stanie zaproponować również modernizację elewacji. Nie tylko tworzy się dzisiaj je w wersji elewacji wentylacyjnych, elewacji tynkowych czy elewacji z klinkieru oraz płyt kamiennych. Coraz popularniejsze są wykończenia z droższych, ale piękniejszych i trwalszych materiałów. Przykładem jest drewno. Jakie są jego zalety?

Uniwersalność zastosowania

Elewacje drewniane pasują dzisiaj niemalże do każdego stylu architektonicznego. Wszystko zależy od wymiarów zastosowanych paneli, od ich kolorów oraz od gatunku drewna. Bez problemu można zatem dostosować materiał dla domów skandynawskich, industrialnych czy też awangardowych, a także dla obiektów w stylach wiejskim, rustykalnym oraz klasycznym.

Drewno szczególnie świetnie komponuje się jednak z metalem, dużą liczbą przeszkleń oraz betonem i mikrocementem. Często elewacje drewniane tworzone są dla domów modernistycznych, które m.in. tworzone są w formie „nowoczesnych stodół”. To wtedy drewno nadaje budynkowi niepowtarzalnego charakteru, który w Polsce nie jest tak często spotykany.

Designerski wygląd

Niewiele jest w Polsce domów jednorodzinnych, których elewacje pokrywane są drewnem. Powoli jednak zaczyna się to zmieniać, co warto zaobserwować również przy inwestycjach deweloperów mieszkaniowych. Nawet apartamenty i kamienice zaczynają być pokrywane pięknymi panelami, płytami lub deseczkami drewnianymi. Ich sposób ułożenia, kolor czy widoczność słojów są bardzo różnorodne. Elewacje mogą zatem być tworzone w nowatorski sposób. Polecane są szczególnie elewacje ze:

  • świerku,
  • cedru,
  • modrzewiu syberyjskiego,
  • drewna egzotycznego,
  • termodrewna.

Wysokie parametry techniczne

Drewno na elewacje to świetny pomysł z wielu względów technicznych. Inwestorzy dostrzegają m.in. to, że jest ono świetnym izolatorem akustycznym i termicznym. Wnętrza domów są zatem idealnie wygłuszone przy wyeliminowaniu wszystkich mostków termicznych. Dodatkowo drewno jest materiałem oddychającym. Pozwala zatem na stworzenie w pomieszczeniach zdrowego mikroklimatu.

Oprócz tego wysokiej klasy panele elewacyjne drewniane są łatwe w czyszczeniu, wyróżniają się odpornością na promieniowanie UV, wodę i wilgoć czy mróz, a także na uszkodzenia mechaniczne. Łatwo modeluje się również ich kształt. Bez problemu można je docinać, wykańczając elewacje z precyzją co do jednego milimetra. Podkreślić należy także trwałość elewacji drewnianych, które wytrzymują bez naruszenia swojej struktury dziesiątki lat.

Opłacalna cena

Prawdą jest to, że elewacje drewniane są tworzone z wysokiej jakości materiałów zaliczanych do tych stosunkowo kosztownych. Nie oznacza to jednak tego, że nie można przy takiej inwestycji znaleźć optymalizacji budżetowych. Te szczególnie można osiągnąć dzięki niskim cenom montażu oraz dzięki obniżonemu podatkowi. Pytać o to warto specjalistów Usług Ogólnobudowlanych Piotra Pokory.

To między innymi takie firmy są w stanie zaproponować niskie ceny prac montażu elewacji drewnianych, które nie wymagają tzw. prac mokrych. Proste wykańczanie równa się obniżonej cenie usług. Jeśli chodzi o wspomnianą optymalizację podatkową, należy skupić się na możliwości zakupu drewna elewacyjnego wraz z usługą montażową. W takim wypadku firma ogólnobudowlana może zaproponować rozliczenie faktur z 8-procentowym VAT-em, zamiast tym wynoszącym standardowo 25%! 

Opracowanie:

Usługi Ogólnobudowlane Piotr Pokora

Nowa Wieś , Grunwaldzka 2A

Podziel się