Artykuł sponsorowany Elementy systemu rynnowego

Elementy systemu rynnowego

Opady deszczu, śniegu czy gradu skutkują gromadzeniem się wody na dachach, co może stanowić poważne zagrożenie dla konstrukcji całego budynku. Zalegająca woda obciąża dach i prowadzi do degradacji pokrycia, z kolei jej niekontrolowane spływanie z połaci może skutkować uszkodzeniem elewacji. Dlatego też istotnym elementem każdego dachu są systemy rynnowe. Czym się one charakteryzują i z jakich elementów składają?

Rynny

Podstawowym elementem każdego systemu odwodnienia dachu są rynny. Mają one formę korytek o różnych przekrojach, przy czym najczęściej spotykanym rozwiązaniem są przewody półokrągłe, ewentualnie prostokątne. Otwarty profil pozwala na zbieranie wody opadowej, która następnie transportowana jest rynną do rury spustowej. W tym celu konieczny jest precyzyjny montaż przewodów za pomocą specjalnych haków pod lekkim kątem, by utworzył się spadek w kierunku odpływów. Pozwoli to na efektywne odprowadzanie wody i zapobiegnie jej przelewaniu poza krawędzie rynien. Warto przy tym zaznaczyć, że systemy rynnowe dostępne są w różnych wersjach materiałowych. Do najpopularniejszych rozwiązań należą rynny produkowane z PVC oraz systemy metalowe, które znaleźć można w ofercie hurtowni Ambit.

Rury spustowe

Drugim najważniejszym elementem systemu rynnowego są rury spustowe. To pionowe przewody biegnące wzdłuż elewacji, najczęściej instalowane przy narożnikach ścian. Zamknięty profil rur spustowych pozwala na sprawne odprowadzanie wody z rynien bez ryzyka zalania elewacji. Do montażu tych przewodów wykorzystuje się specjalne obejmy. Transportowana tą drogą woda zostaje usunięta poza budynek.

Pozostałe akcesoria

Jakie inne elementy wchodzą w skład systemów rynnowych? Do najważniejszych akcesoriów zaliczamy:

  • Elementy mocujące – to wszelkiego rodzaju haki, obejmy, a także śruby oraz wkręty umożliwiające przytwierdzenie rynien i rur do dachu oraz ścian budynku.
  • Akcesoria do łączenia rynien – szczelne połączenia rynien i rur spustowych to warunek efektywnego odprowadzania wody. W tym celu wykorzystuje się specjalne narożniki, różnego rodzaju złączki oraz kolana, trójniki czy redukcje. W miejscu połączenia rynny z rurą spustową montuje się leje spustowe.
  • Zakończenia rur spustowych – w celu efektywnego usunięcia wody z dachu konieczne jest zamontowanie odpowiednich wylotów na rurach spustowych. Najczęściej są to wylewki bądź wpusty z osadnikiem.

Kompletny system rynnowy z prawidłowo zamontowanym zestawem akcesoriów skutecznie uchroni budynek przed zawilgoceniem i zniszczeniami powstałymi na skutek zalania wodą opadową.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas