Materiał Partnera Elementy podwozi gąsienicowych

Elementy podwozi gąsienicowych

Gąsienice stanowią ważny element ciężkich maszyn, których praca oparta jest na poruszaniu się po nieutwardzonych powierzchniach. Napęd gąsienicowy stosuje się także coraz częściej w przypadku pojazdów rolniczych, takich jak kombajny zbożowe i ciągniki. Pojazdy wyposażone w układ gąsienicowy mogą poruszać się dzięki obracaniu koła napędzającego. Koło zazębiające się z taśmą gąsienicową nadaje jej ruch. Dolna część gąsienicy przesuwa się po nawierzchni, tworząc utwardzone podłoże, natomiast górna część gąsienicy porusza się w kierunku ruchu pojazdu. Poszczególne elementy podwozia gąsienicowego pełnią bardzo ważną funkcję w prawidłowym poruszaniu się całego mechanizmu. Jakie są główne elementy podwozi gąsienicowych?

Łańcuchy do gąsienic

Łańcuchy gąsienic stanowią jeden z najważniejszych elementów całego mechanizmu. Można podzielić je na łańcuchy uszczelnione, łańcuchy smarowane olejem oraz łańcuchy uszczelnione i nasmarowane towotem. W każdym z tych przypadków różne jest także spinanie łańcucha. W łańcuchu uszczelnionym spinanie stanowi sworzeń z podkładkami. W łańcuchach smarowanych olejem jest to ogniwo dzielone, które stanowi najłatwiejszy sposób spinania i rozpinania łańcucha. Sworzeń ułatwiający spinanie i rozpinanie łańcucha wraz ze spinką to cecha charakterystyczna łańcucha nasmarowanego towotem. Łańcuch jest elementem podwozia gąsienicowego, który różni się także w przypadku pojazdu, w jakim jest zastosowany.

Koła napędowe i napinające

Koła napędowe produkuje się w taki sposób, aby możliwe było odrzucenie ziemi na zewnątrz. Dzięki temu nie są narażone na ścieranie.

Jak mówi specjalista z Firmy INTER – MECH, oferującej części zamienne do maszyn budowlanych: Zarówno koła napędowe, jak i koła napinające, umożliwiają sprawne poruszanie się mechanizmu gąsienicowego. Koła napinające charakteryzują się wysoką odpornością na skręcanie oraz na wszelkie odkształcenia. Ponadto, zapewniają one zastosowanie odpowiedniego ruchu obrotowego. W przypadku kół napędowych i napinających bardzo ważny jest sposób ich obróbki podczas produkcji.

Gumowe podwozia gąsienicowe

Podwozia gąsienicowe wykonane z gumy posiadają wiele zalet. Przede wszystkim, są niezwykle łatwe w eksploatacji i trzeba wymieniać je jedynie w przypadku zużycia. Ponadto, konstrukcja gumowych gąsienic jest jednoelementowa. Dzięki temu nie wymaga serwisu, który jest obowiązkowy w gąsienicach stalowych, posiadających kilka różnych elementów. Gąsienice gumowe są stosowane najczęściej w mniejszych maszynach budowlanych. Podwozie gąsienicowe umożliwia poruszanie się maszyn nawet w najtrudniejszych warunkach. Dobór podwozia z odpowiednimi elementami jest niezwykle ważny ze względu na późniejszą eksploatację oraz wydajność mechanizmu.

Podziel się