Materiał Partnera Elektrownia we własnym zakresie – systemy solarne

Elektrownia we własnym zakresie – systemy solarne

Rozwój współczesnej technologii nie mógł oczywiście ominąć nowoczesnych metod pozyskiwania energii. Szczególnie jeżeli chodzi o energię, którą można uzyskać bez spalania węgla. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się systemy solarne. Montowane na dachach panele, dzięki specjalnym ogniwom, przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię potrzebą do zasilenia żarówek, lodówki, czy telewizora. Czy rzeczywiście jest to aż tak proste?

Systemy solarne a kwestia ceny

Sprawą, która powoduje najwięcej kontrowersji i burzliwych rozmów na temat systemów solarnych jest kwestia ceny. Aby zapewnić energię dla średniej wielkości domu jednorodzinnego, zakładając wariant rodziny czteroosobowej, należy liczyć się z wydatkiem od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niemniej jednak, w przypadku energii elektrycznej stwierdzenie, że pieniądze się wydaje, nie jest do końca prawdziwe. Zdecydowanie należy potraktować to jako inwestycję, ponieważ w momencie zakupu i zainstalowania systemu solarnego, inwestor staje się absolutnie samowystarczalny. Oznacza to nie mniej, nie więcej niż to, że rachunki z elektrowni po prostu przestaną przychodzić. A jak wygląda sprawa instalacji takiego systemu? Jest ona całkowicie bezproblematyczna pod warunkiem, że powierzy się to zlecenie profesjonalistom.

Zdecydowanie zalicza się do nich firma Hydromont, która dzięki swojemu doświadczeniu od wielu lat zapewnia wszystkim zainteresowanym łatwy dostęp do usług związanych z montażem i serwisem systemów solarnych. Wykwalifikowana kadra pracownicza gwarantuje skuteczne i przede wszystkim terminowe realizacje prac. Co powinien zrobić każdy inwestor, aby jego panele działały jak najdłużej?

Serwis systemów solarnych

Paradoksalnie sama konstrukcja systemu solarnego nie jest wybitnie skomplikowana. Dlatego system ten jest bardzo wdzięczny ze strony użytkowej. Aby funkcjonował właściwie, swoje działania wystarczy ograniczyć do corocznego serwisu ogniw fotowoltaicznych. Choć wydać się to może zaskakujące, największym zagrożeniem dla właściwie funkcjonującego kolektora słonecznego są pyły i osady. Jeżeli właściciel systemu pozostawi sprawę samej sobie, wydajność paneli może obniżyć się aż o 30%.

Może to skutkować przeciążeniem instalacji, która nie będzie nadążała z dostarczaniem energii do poszczególnych urządzeń. W tym przypadku również warto zaufać profesjonalistom i pieniądze wydane raz do roku na rzetelny serwis również potraktować jako część większej inwestycji, która zwróci się o wiele szybciej, niż można się tego spodziewać.

Podziel się