Artykuł sponsorowany Ekspert z Motyles wyjaśnia: czy trzeba uzyskać pozwolenie na budowę drogi wewnętrznej?

Ekspert z Motyles wyjaśnia: czy trzeba uzyskać pozwolenie na budowę drogi wewnętrznej?

Planujesz budowę domu, ale Twoja działka nie ma bezpośredniego dostępu do drogi publicznej? Zastanawiasz się, czy możesz dokonać utwardzenia wewnętrznej drogi dojazdowej? Jeżeli masz sprzeczne informacje i nie wiesz, czy taka inwestycja wymaga uzyskania pozwolenia, sprawdź opinię eksperta. Specjalista z firmy Motyles wyjaśni, czy w takim przypadku musisz wykonać projekt drogi.

Droga dojazdowa a pozwolenie na budowę drogi

Utwardzanie gruntu na działce budowlanej jest zazwyczaj traktowane jako przedsięwzięcie budowlane, dlatego inwestor jest zobligowany do uzyskania pozwolenia. Specjalista z Motyles wskazuje jednak, że przepisy nie określają w sposób precyzyjny, jak ma wyglądać utwardzenie i czemu ma służyć.

Idąc tym tropem niektórzy inwestorzy kwalifikują budowę dróg jako parkingi. Warto jednak zaznaczyć, że organ rozstrzygający może poddać w wątpliwość cel oraz sposób utwardzenia gruntu. Przed zakupem nieruchomości warto zweryfikować sytuację prawną drogi dojazdowej. Sprawdzając czy do posesji prowadzi droga publiczna i ustalając właściciela drogi prowadzącej do działki unikniesz sporów prawnych w przyszłości

– wyjaśnia pracownik Motyles.

Projekt drogi dojazdowej – co zrobić w przypadku braku dojazdu?

Każda działka musi mieć drogę dojazdową – to warunek uzyskania pozwolenia na budowę. Ekspert z Motyles zaznacza jednak, że budowa drogi dojazdowej nie jest jedynym sposobem na przedostanie się do posesji. Po uzyskaniu porozumienia sąsiedzkiego możliwe jest ustalenie służebności drogowej, czyli możliwość przejazdu przez działkę sąsiada. Jeżeli uzyskanie ugody nie jest możliwe, wówczas można wystąpić z wnioskiem do sądu o ustanowienie drogi koniecznej. Ostatnią alternatywą jest służebność osobista, która przysługuje jednej konkretnej osobie, która zyskuje prawo dojazdu do własnej działki. Brak dojazdu do nieruchomości nie jest czynnikiem dyskwalifikującym. Jeżeli chcesz nabyć ziemię, ale nie jesteś pewien, czy inwestycja będzie opłacalna, skorzystaj z pomocy ekspertów z Motyles.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas