Materiał Partnera Ekoprojekt dla kotłów na paliwo stałe

Ekoprojekt dla kotłów na paliwo stałe

Obecnie jednym z największych zagrożeń dla ludzkości jest smog. Unoszące się w powietrzu pyły zagrażają układowi oddechowemu człowieka oraz mogą być przyczyną zwiększonej zachorowalności między innymi na nowotwory płuc. Dlatego też powstają projekty, które mają spowodować, że kotły grzewcze, uznawane za jeden z głównych czynników występowania smogu, będą bardziej ekologiczne.

Co to jest Ekoprojekt?

Ekoprojekt jest to nazwa Dyrektywy Parlamentu Europejskiego, która określa normy emisji dla kotłów na paliwo stałe. Głosi ona, że urządzenia muszą charakteryzować się wysoką sprawnością oraz niską emisją wszelkich pyłków.

Sprawia to, że niedopuszczalne jest korzystanie z kotła, który nie uzyskał odpowiedniego certyfikatu. W przypadku kontroli niezastosowanie się do obowiązujących przepisów grozi surową grzywną. Wielu właścicieli kotłów jest przeciwna temu rozwiązaniu ze względu na wysoką cenę nowego urządzenia.

Jaki kocioł grzewczy wybrać?

Wprowadzenie Ekoprojektu wymusza na właścicielach kotłów na paliwo stałe wymianę urządzeń na nowsze, mające certyfikat świadczący o spełnianiu norm dyrektywy. Zostało wprowadzone pojęcie sezonowej efektywności energetycznej i określa ono różnicę pomiędzy sprawnością kotła a zapotrzebowaniem na energię.

Zainteresowanym z pewnością niewiele powiedzą wyliczenia zaproponowane przez Parlament Europejski. Zakład Ślusarsko-Kotlarski w Pleszewie może jednak z pewnością pomóc klientom, którzy muszą wymienić piec, a nie do końca orientują się, który kocioł sprawdzi się u nich najlepiej.

Jakie są korzyści z korzystania z kotłów Ekoprojekt?

Zasadniczą korzyścią z korzystania z kotłów działających w oparciu o Ekoprojekt jest ekologia. Ograniczona ilość emisji gazów cieplarnianych, a także szkodliwych pyłów zaprocentuje w przyszłości w postaci czystszego powietrza, którym będzie można oddychać. Zmniejszą się także rachunki za ogrzewanie. Niższe zużycie energii spowoduje redukcję opłat nawet o kilkanaście procent.

Dodatkowo niektóre regiony w Polsce prowadzą dofinansowania wymiany kotłów. Powoduje to, że właściciel starego kotła uzyska częściowy zwrot wydatku poniesionego na zakup urządzenia zgodnego z Ekoprojektem. Szacuje się również, że nowa generacja maszyn jest o wiele mniej awaryjna od poprzednich, dzięki czemu również można zaoszczędzić sporo gotówki, ponieważ nie będzie potrzeby jej przeznaczenia na naprawę usterki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas