Materiał Partnera Ekologiczny i energooszczędny piec – technologia kotłów kondensacyjnych

Ekologiczny i energooszczędny piec – technologia kotłów kondensacyjnych

Restrykcyjne dyrektywy Unii Europejskiej, a także przepisy krajowe narzucają na inwestorów budowy nowych domów jednorodzinnych zakupywanie tzw. kotłów piątej klasy. Są to urządzenia grzewcze niskoemisyjne, a więc energooszczędne i ekologiczne. Na niektóre z nich można uzyskać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”, również przy modernizacji instalacji grzewczej w starszym obiekcie. Pamiętać jednak trzeba, że nie każdy kocioł piątej klasy jest sobie równy. Szczytem grzewczej technologii są obecnie piecie gazowe kondensacyjny.

Czym jest piec gazowy kondensacyjny?

Kotły gazowe kondensacyjne działają całkowicie inaczej niż nawet najlepsze tradycyjne piece. Przede wszystkim różnica zasadza się na zakresie schładzania spalin. W przypadku zwykłych urządzeń można osiągnąć temperaturę rzędu 115-120 stopni Celsjusza. Kotły kondensacyjne gwarantują zaś obniżenie jej poziomu nawet do 30-30 stopni. Gdzie zatem reszta ciepła? Kondensacja umożliwia jego akumulację oraz wykorzystanie. Dodatkowe pokłady energii są niesamowicie wysokie, a to umożliwia uznać gazowe kotły kondensacyjne za niebywale energooszczędne. Nic dziwnego, że marzy o nich wielu inwestorów, również tych budujących domy w standardzie NF 40 i NF 15 (domy pasywne).

Czym jest zaś kondensacja? Kondensacja w kotłach gazowych odbywa się dzięki sprawnym wymiennikom ciepła, które przed wydostaniem się spalin przez komin schładzają je na tyle, by zawarta w nich para woda uległa całkowitemu skropleniu. Uwolnione w ten sposób jest zaś w całości przekazywane wprost do systemu grzewczego.

O technologii kondensacji warto zatem rozmawiać z dystrybutorami sprzętów – np. marki JUNKERS czy VAILLANT i TERMET – a także z pracowniami montażowymi. Polecana jest firma USŁUG HYDRAULICZNYCH ADAMA ELAKA, która specjalizuje się w wymianie pieców, tworzeniu ogrzewania podłogowego i nowoczesnych rozwiązań C.O. i C.W.U.

Zalety kotłów kondensacyjnych

Zalety kotłów kondensacyjnych są bardzo duże. Można je podzielić na zalety techniczne, ekologiczne, a także te dotyczące energooszczędności.

W pierwszym przypadku wyróżnić należy samą konstrukcję kotłów kondensacyjnych, których wymienniki są mocno rozbudowane i tworzone z wysokiej jakości stali nierdzewnej lub stopów aluminium i krzemu. Kotły posiadają też kompaktowe oraz nowoczesne obudowy wraz z prostymi w obsłudze panelami dotykowymi. Dzięki wyjątkowemu wyglądowi i bezpieczeństwu użytkowania, a także prostego systemu odprowadzania spalin można je montować w kuchni, korytarzu czy łazience. Nie wymagają zatem budowy kotłowni. Jej brak jasno zaś wskazuje na ekologiczność urządzeń.

Kotły kondensacyjne pozwalają na ochronę środowiska naturalnego. Nie tylko umożliwia to gaz ziemny czy LPG, które nie wyzwalają dużych ilość niebezpiecznych substancji do atmosfery po spaleniu. Podkreślić szczególnie warto to, że technologia kotłów kondensacyjnych pozwala na uwalnianie zimnych spalin w znacznie zmniejszonej ilości. Kwaśny kondensat trafia zaś wprost do kanalizacji, gdzie jest neutralizowany. Wszystko to oczywiście przy wysokim odzysku energii.

Jeśli chodzi o opłacalność stosowania kotłów kondensacyjnych, najlepsze urządzenia posiadają optymalną sprawność energetyczną na poziomie 98%. Zużycie paliwa jest niższe nawet o 30% w stosunku do zwykłych kotłów gazowych. Niższe również są koszty wdrożeniowe inwestycji, a także pieniądze wydawane na serwis, konserwacje i przegląd. Klasa energooszczędności sprzętów w tej technologii jest wysoka i można ją jeszcze podwyższać. W jaki sposób? Dzięki rozbudowie systemu o zasobniki, regulatory, kolektory słoneczne i pompy ciepła. Sprawność podwyższają również kominki z płaszczem wodnym oraz rozwiązania SmartDom. 

Opracowanie:

Usługi Hydrauliczne Adam Elak

Adamowo 26

  • tel. 509 285 886

Podziel się