Materiał Partnera
Ekologiczna elewacja – deska kompozytowa

Ekologiczna elewacja – deska kompozytowa

Elewacje z desek kompozytowych są ekologiczną alternatywą dla drewna. Do produkcji desek kompozytowych używa się zmielonych do postaci mączki odpadów drewnianych, więc nie ma konieczności wycinania zdrowych drzew. Jakie jeszcze zalety kryje w sobie elewacja z kompozytu?

Odświeżenie wyglądu budynku

Jeśli jesteśmy w trakcie budowy domu i zastanawiamy się co można zrobić, aby nasza elewacja pasowała do aranżacji ogrodu, jednak nie chcemy stosować desek z drewna, to możemy zdecydować się na deski kompozytowe, które doskonale imitują drewno. Elewacja z desek kompozytowych świetnie sprawdza się, jeśli zamierzamy odmienić wygląd budynku, nie chcemy wymieniać całej elewacji. Jest to materiał, który świetnie komponuje się z różnego typu tworzywami na przykład z cegiełkami. Deski kompozytowe można położyć wzdłuż okien na całej długości budynku lub wzdłuż drzwi. Pamiętajmy jednak, by dobrać odpowiedni kolor deski kompozytowej, do koloru materiałów, które już są na budynku. Jeśli nasza elewacja jest w jakimś nietypowym kolorze, to warto ją przemalować na kolor neutralny, zanim zdecydujemy się na częściowe odnowienie wyglądu budynku za pomocą desek kompozytowych. Oczywiście, możemy również wyłożyć cały budynek deskami kompozytowymi. Jest to zalecane, zwłaszcza jeśli chcemy go dodatkowo zabezpieczyć. Więcej na ten temat można przeczytać na portalu budowalnym AbcBudowy.

Zabezpieczenie budynku

Funkcją elewacji, poza estetycznym wyglądem, jest zabezpieczenie budynku przed działaniem czynników atmosferycznych oraz zanieczyszczeniami chemicznymi zawartymi w wodzie deszczowej i w powietrzu. Ponieważ deski kompozytowe cechują się niskim stopniem wchłanialności wody, to zyskujemy pewność, że elewacja jest dobrze chroniona przed niekorzystnym działaniem opadów atmosferycznych i się nie wypaczy. Elewacja z desek kompozytowych pełni też funkcję termoizolacyjną oraz stanowi dobrą izolację akustyczną. Dlatego dobrze spisuje się w domach znajdujących się w pobliżu ruchliwych ulic. Dodatkową zaletą elewacji z desek kompozytowych jest łatwość utrzymania ich w czystości. Jeśli taka elewacja się zabrudzi, to wystarczy ją umyć wodą za pomocą na przykład myjki ciśnieniowej. Nie wymaga też impregnacji, jak elewacje z drewna i jest odporna na korozję i działanie szkodników. Pamiętajmy, że warunkiem stworzenia idealnej fasady z desek kompozytowych jest jej poprawny montaż, dlatego zaleca się, by został on wykonany przez specjalistów. Dzięki temu zyskujemy pewność, że elewacja z desek kompozytowych będzie prawidłowo spełniać swoje funkcje przez długie lata.

Podziel się