Artykuł sponsorowany Efektywne formy ogrzewania domu — Na czym polega działanie pomp ciepła?

Efektywne formy ogrzewania domu — Na czym polega działanie pomp ciepła?

Szukając ekologicznych i efektywnych sposobów na ogrzewanie domu i pozyskanie ciepłej wody użytkowej warto rozważyć inwestycję w pompy ciepła. Cechują się one nie tylko niskim kosztem eksploatacji, czy też dużym komfortem użytkowania, ale przede wszystkim szybkim okresem zwrotu, jak również możliwością skorzystania z dofinansowania z programu Czyste Powietrze. Jak działa ten rodzaj instalacji grzewczej?

Czym są pompy ciepła i jakie są ich rodzaje?

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynku. Może to być powietrze, woda lub grunt. Do działania potrzebuje energii elektrycznej, która  przekształcana jest w energię wykorzystywaną do ogrzewania nieruchomości, wody użytkowej, a latem do chłodzenia pomieszczeń w czasie letnich upałów. Do poprawnego działania wymaga indywidualnie dobranej do budynku instalacji grzewczej i zasobników magazynujących ciepło. Złożona jest ona z takich części jak: źródło dolne (grunt, powietrze, woda), pompa (umożliwia pobieranie ciepła z otoczenia i przetwarza ją w określony rodzaj energii), źródło górne (instalacja grzewcza w budynku). Pompy ciepła są najsprawniejsze w ogrzewaniu płaszczyznowym, jak np. podłogowe, ścienne lub sufitowe. Jest to idealna alternatywa dla standardowych źródeł ocieplania jak gazowe, olejowe lub elektryczne.

Na co zwrócić uwagę przy montażu pomp ciepła?

Najlepiej prace projektowe całej instalacji powierzyć doświadczonej firmie, która wykonuje nie tylko montaż i serwis urządzeń grzewczych, ale również ma praktykę w projektowaniu jej. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest Hydromar Sp. z o.o., dla którego montaż pomp ciepła i podłogówki nie stanowi problemu ani w budynkach użytkowych, ani mieszkalnych. Najmniej „pracy” jest w przypadku budowy systemu pompy ciepła w czasie budowy, dzięki czemu bez problemu można maksymalnie wykorzystać cały potencjał wspomnianej instalacji. W przeciwnym wypadku w pierwszym kroku należy przeprowadzić termomodernizację budynku, gdyż musi on spełniać standardy budownictwa energooszczędnego

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas