Materiał Partnera Działka uzbrojona, czyli jaka?

Działka uzbrojona, czyli jaka?

Na cenę działki ma wpływ jej wielkość, kształt i oczywiście lokalizacja, ale nie tylko. Gdy rozpoczynamy poszukiwanie działki pod własną inwestycję, szybko zauważamy, że ceny działek uzbrojonych i nieuzbrojonych o takiej samej powierzchni i kształcie w tak samo dogodnej lokalizacji wyraźnie się różnią. Co to oznacza, że działka jest uzbrojona i dlaczego warto się zdecydować na taką właśnie?

Uzbrojenie działki od A do Z

Uzbrojenie w pierwszej kolejności może nam się mylnie kojarzyć ze stalowymi wkładkami, najczęściej w formie prętów, które umieszczane są w betonie, by zwiększyć jego wytrzymałość, czyli ze zbrojeniem. Uzbrojenie to jednak coś zupełnie innego niż zbrojenie i nie ma nic wspólnego z żelbetem. Działka uzbrojona ma w swoich granicach przyłącza do niezbędnych mediów, a więc wody i prądu, opcjonalnie gazu oraz przyłącze do kanalizacji. Ostatnia pozycja nie jest niezbędna, bo na działce pod dom możemy zainstalować oczyszczalnię biologiczną, biologiczno-chemiczną lub szambo, jednak trzeba podkreślić, że nawet najnowocześniejsze rozwiązania tego typu nigdy nie są bezobsługowe – kanalizacja to naprawdę spora wygoda. Przyłącze gazu ziemnego również nie jest niezbędne, bo sprzęty zasilane gazem możemy zastępować sprzętami zasilanymi energią elektryczną, jednak ich eksploatacja zawsze jest droższa. Przyłącze gazu ziemnego również jest więc dla nas sporym plusem. Dodatkowo do uzbrojonej działki musi być zapewniony dojazd z drogi publicznej.

Dlaczego lepiej wybrać działkę uzbrojoną?

Działka nieuzbrojona jest tańsza i cena może nas kusić przy założeniu, że przyłącza wykonamy na własną rękę. Jak mówi nam przedstawiciel firmy INLAND BIMO PROPERTY ze Szczecina, może się jednak okazać, że wykonanie przyłączy z jakichś względów jest bardzo kosztowne i może nawet przekroczyć wartość kupionego gruntu. W przypadku działki uzbrojonej od początku wiemy, ile zapłacimy za całość, grunt z przyłączami. W przypadku działki bez przyłączy może się okazać, że ich wykonanie jest z jakichś względów niemożliwe. Możemy na przykład sprawdzić, że blisko naszej działki przebiega sieć wodociągowa, ale nie zweryfikujemy tego, że jest to tylko wodociąg przesyłowy. Nie będziemy mogli wykonać do niego przyłącza, ponieważ w wodociągu przesyłowym mamy bardzo wysokie ciśnienie. Wykonanie każdego przyłącza związane jest z koniecznością spełnienia mnóstwa wymogów formalnych i wypełnianiem wniosków, do których musimy dołożyć wiele załączników, jak plan terenu działki, czy dokument, który potwierdza tytuł prawny do korzystania z niej. Jak wszyscy doskonale wiemy, dopełnianie formalności w naszym kraju to zwykle zawiłe i czasochłonne procesy. Zakup uzbrojonej działki jest więc zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, bo jest to rozwiązanie pewne.

Podziel się