Materiał Partnera Drogowe oznakowanie pionowe. Charakterystyka

Drogowe oznakowanie pionowe. Charakterystyka

Oznakowanie pionowe to grupa elementów, które należą do podstawowych elementów każdej prawidłowo utrzymanej infrastruktury drogowej. Żeby można je było wykorzystywać, muszą spełniać określone wymagania. Jakie są podstawowe funkcje takich znaków i co warto wiedzieć na ich temat? Na jakie podkategorie dzielą się te artykuły ze względu na swoją funkcjonalność?

Rola oznakowania pionowego

Oznakowanie pionowe to inaczej znaki drogowe, które odczytuje się w sposób wertykalny. Najczęściej są to okrągłe lub prostokątne tablice umieszczone na rurce i przytwierdzone do podłoża.

Znaki pionowe dzielą się na:

  • nakazy,

  • zakazy,

  • ostrzegawcze,

  • informacyjne.

Ich zadaniem jest głównie komunikowanie się z uczestnikami ruchu i wskazywanie im, jak mają się zachować. Powodem, dla którego się je stawia, jest również zwiększanie widoczności i bezpieczeństwa na różnych typach dróg – od lokalnych po autostrady.

Jakie zasady musi spełniać dobrze zaplanowane oznakowanie pionowe?

Oznakowanie pionowe, żeby mogło spełniać swoje funkcje, musi mieć odpowiednią widoczność. Tę kwestię regulują w ujednolicony sposób polskie oraz międzynarodowe przepisy.

Dlatego produkty z tej kategorii powinny cechować się optymalnymi wymiarami – wartości w centymetrach zależą od rodzaju drogi, na jakiej są ustawione.

Poza tym warto wiedzieć, że do montażu takich znaków drogowych należy używać materiałów zwiększających widoczność, takich jak folia odblaskowa. Jej rodzaj jest uzależniony od konkretnej klasy drogi (krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne). Dobra gatunkowo folia powinna mieć wysoką trwałość fluorescencyjnych pigmentów i powstawać przy zastosowaniu najnowszych technologii. Chodzi o to, by kierowcy i wszyscy inni użytkownicy dróg widzieli znaki nawet z dużej odległości.

Gdzie wyposażać się w oznakowanie pionowe?

Osoby odpowiedzialne za utrzymanie ruchu stoją przed decyzją wyboru odpowiedniego dostawcy oznakowania. Na jaką współpracę się zdecydować?

Z pewnością do polecanych firm należy DUKT. To profesjonalne biuro projektowe inżynierii ruchu drogowego.

W jego ofercie można znaleźć pionowe znaki drogowe wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak blachy ocynkowane lub aluminiowe. Wyróżniają się one dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i oddziaływanie czynników pogodowych. Są pozbawione niebezpiecznych, ostrych krawędzi. Poza tym nie ulegają korozji i są tworzone zgodnie z najwyższymi standardami estetycznymi.  

Ich montażem w odpowiednich miejscach na drodze zajmują się wykwalifikowani specjaliści i firmy z wieloletnim doświadczeniem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas